GN 48/2020 Archiwum

Wydłużony pas startowy dla lotniska w Radomiu

Droga startowa o długości 2,5 km pozwoli startować i lądować samolotom takim jak Boeing 737 czy Airbus A 320.

Inwestycję wykona firma Max Bögl Polska Sp. z o.o. z Wrocławia za 147 mln zł. Oprócz wyłonionej firmy do przetargu, który ogłosiło Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", stanęły jeszcze: Konsorcjum Trakcja PRKII S.A., AB Kauno Tiltai, Projekt Plus Sp. z o.o. i Strabag Sp. z o.o. Stawka Budimexu SA.

- Lotnisko jest z punktu widzenia miasta ogromną szansą rozwojową, bo wpisuje 200-tysięczny Radom w szlaki komunikacyjne. Z punktu widzenia PPL-u jest jeszcze druga płaszczyzna. Radom nie jest oddzielną spółką, ale jest częścią "Portów Lotniczych" i realizuje interesy PPL-u w zakresie zapewnienia przepustowości komunikacyjnej Mazowsza, ale również realizuje interesy PPL-u, związane z zapewnieniem rentowności. Lotnisko Chopina w Warszawie będzie przekształcane i wykorzystywane jako lotnisko o charakterze przesiadkowym, co powoduje, że charakterystyka ruchu niskokosztowego, czarterowego potrzebuje portu uzupełniającego - mówi prezes PPL Mariusz Szpikowski.

Lotnisko Bohaterów Radomskiego Czerwca będzie obsługiwało przede wszystkim loty nisko kosztowe i czarterowe. Pierwsze samoloty mają odlecieć z Radomia pod koniec przyszłego roku. Zanim to nastąpi, nie tylko zostanie wydłużony pas startowy, ale powstanie również nowoczesny terminal i parkingi oraz zwiększy się ilość miejsc postojowych dla samolotów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama