GN 48/2020 Archiwum

Rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego

Mottem jego biskupiego życia były słowa: "Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć".

Biskup senior diecezji radomskiej i przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski odszedł do wieczności 12 lipca 2016 roku. Jego doczesne szczątki spoczęły w radomskiej katedrze. W piątek 12 lipca, w trzecią rocznicę śmierci arcybiskupa, sprawowana będzie w tej świątyni Msza św. w jego intencji. Eucharystia rozpocznie się o 18.00.

Arcybiskup Zygmunt Zimowski urodził się 7 kwietnia 1949 roku w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. Biskupem radomskim został mianowany przez Jana Pawła II 28 marca 2002 roku. Nominacja ta została ogłoszona w Rzymie i jednocześnie w radomskiej katedrze. Uroczysta konsekracja biskupia i ingres odbyły się 25 maja 2002 roku w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Mottem jego biskupiego życia były słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”.

Jako biskup radomski przygotował koronację obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie.

30 czerwca 2008 roku otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 9 listopada 2008 roku został odznaczony przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych. 18 kwietnia 2009 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Z. Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej i zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu.

Ksiądz arcybiskup był bliskim współpracownikiem trzech papieży.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama