Nowy numer 49/2020 Archiwum

W rocznicę śmierci pasterza

W katedrze radomskiej sprawowana była Msza św. z okazji 3. rocznicy śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego.

W Eucharystii uczestniczyli duchowieństwo, rodzina, przyjaciele i znajomi. Celebrze przewodniczył bp Henryk Tomasik, który wspominając zmarłego mówił, że abp Zimowski pokazał horyzonty zaangażowania osób świeckich. Po Mszy św. biskup Tomasik modlił się przy grobie swego poprzednika.

Przyszły arcybiskup urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie w diecezji tarnowskiej. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie i pracował jako wikariusz w Starym Sączu. Po dwóch latach władze diecezjalne skierowały go na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał licencjat, a doktorat w Innsbrucku w Austrii na fakultecie teologicznym Uniwersytetu Leopolda Franciszka.

Od 1 lutego 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. W Wielki Czwartek  2002 roku Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim. Uroczysta konsekracja i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

Bp Zygmunt Zimowski był m.in. członkiem Rady Stałej KEP i delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji. 9 listopada 2008 roku Lech Kaczyński, Prezydent RP, odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych.

18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI podniósł bp. Zygmunta Zimowskiego do godności arcybiskupa i mianował przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. 4 maja 2011 r. Benedykt XVI włączył go do gremium członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 28 lipca 2012 r. Kongregacji ds. Biskupów.

Od 2014 r. abp Zimowski zmagał się z chorobą nowotworową. W ostatnich dniach życia przebywał w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie zmarł 12 lipca.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w radomskiej katedrze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama