GN 48/2020 Archiwum

Na ratunek kościelnym zabytkom

Otrzymane wsparcie z sejmików łódzkiego i mazowieckiego pozwoli na prace konserwatorskie i restauratorskie przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

Spośród 163 zabytkowych obiektów objętych dotacjami na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego wsparcie otrzyma 14 parafii leżących na terenie diecezji radomskiej.

Bez tych dotacji wspólnoty parafialne nie byłyby w stanie sfinansować, a w konsekwencji utrzymać w należytym stanie bezcennych dla polskiej historii i kultury obiektów. Łączna suma 11 mln zł zostanie przekazana nie tylko na obiekty sakralne.

W regionie łódzkim będzie to 5 mln zł przeznaczone na 80 obiektów. Wśród nich na terenie naszej diecezji wsparcie otrzymają 4 parafie:

Klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych OO. Franciszkanów w Smardzewicach otrzyma 75 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w kościele parafialnym. Parafia w Żarnowie otrzyma 71 tys. zł na izolację sklepienia wraz z systemem odwodnienia w kościele. Dom Zakonny Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Studziannie otrzyma 67,5 tys. zł na remont budynku kongregacji. Parafia w Kraśnicy otrzyma 52,5 tys. zł na prace konserwatorskie przy dwóch feretronach z XVIII w. i przy chrzcielnicy także z połowy XVIII wieku.

Z kolei Sejmik Województwa Mazowieckiego przyznał dotacje w wysokości 6 mln dla 83 podmiotów. Wśród nich na terenie naszej diecezji wsparcie otrzyma 10 parafii:

Parafia w Krzyżanowicach otrzyma 50 tys. zł na prace konserwatorskie przy polichromii ścian i sklepienia kościoła. Parafia w Odrzywole otrzyma 80 tys. zł na wymianę pokrycia dachu, rynny i rury. Radomska fara otrzyma 30 tys. zł na restaurację polichromii ścian i sklepienia w Kaplicy Różańcowej oraz malowidła ze sceną wniebowzięcia NMP w nawie głównej. Parafia św. Jana Nepomucena w Przysusze otrzyma 50 tys. zł na dofinansowanie prac konserwatorskich na elewacji frontowej kościoła. Parafia w Jedlińsku otrzyma 70 tys. zł na remont zabytkowej bramy przy kościele. Parafia w Jedlni-Letnisku otrzyma 40 tys. zł na konserwację pokrycia dachowego, elewacji oraz posadzki. Parafia w Wieniawie otrzyma 50 tys. zł na remont stolarki okiennej i drzwiowej. Parafia w Borkowicach otrzyma 60 tys. zł na renowację elewacji. Parafia w Dobieszynie otrzyma 80 tys. zł na renowację dachu oraz instalację odgromową. Parafia w Siennie otrzyma 70 tys. zł na remont elewacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama