GN 48/2020 Archiwum

Radom. Rocznica wybuchu powstania warszawskiego

W czwartek 1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W Radomiu o godz. 17 rozlegną się syreny alarmowe.

Jak informuje Wydział Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony, syreny będą uruchomione przez minutę. Ich dźwięk, emitowany w rocznicę godziny "W", jest wyrazem pamięci o bohaterskich żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego poległych i zamordowanych w czasie powstania warszawskiego.

O godz. 17 członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej spotkają się przy grobie bp. Edwarda Materskiego, uczestnika powstania warszawskiego, na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. O godz. 18 będą uczestniczyć w Mszy św., której przewodniczył będzie w radomskiej katedrze ks. prał. Edward Poniewierski, kapelan KIK. Członkowie klubu zapraszają wszystkich do wspólnej modlitwy.

Do upamiętnienia powstańców zaprasza również radomska Młodzież Wszechpolska. - W rocznicę tego wydarzenia o 16.45 zbierzmy się na pl. Corazziego przed Urzędem Miejskim. Tak, jak co roku, wspólnie ułóżmy kotwicę złożoną z białych i czerwonych zniczy. Niech będzie nas jak najwięcej, kiedy zawyją syreny. Nie dajmy zginąć poległym. Zachęcamy do kupna dwóch zniczy - białego oraz czerwonego - mówi Jakub Szczodry z MW.

Natomiast delegatura IPN w Radomiu zaprasza do Puszczy Kozienickiej. W Przystanku Historia IPN-ZHR o godz. 17 odbędzie się prezentacja gry paragrafowej "Janek - historia małego powstańca". Oprócz tego uczestnicy wydarzenia oddadzą hołd powstańcom warszawskim i wysłuchają prelekcji na temat zrywu warszawskiego. Nie zabraknie również wspólnego śpiewania piosenek powstańczych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama