Podczas Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymowanie w homilii bp Henryk Tomasik powiedział: - Modlimy się za tych, którzy demonstrują nienawiść do prawa Bożego, a przy tym zarzucają wierzącym, że są nietolerancyjni.
Mówiąc o charakterze pielgrzymki, bp Tomasik przypomina, że w tym roku ostatniego dnia na Przeprośnej Górce odbędzie się nabożeństwo pokutne. - Mamy za co przepraszać. Mamy do czynienia z profanacjami, z wyszydzaniem symboli religijnych, parodiowaniem Mszy św. i procesji z Najświętszym Sakramentem, z atakami na kościoły i rękoczynami wobec księży. Sami również jesteśmy grzeszni i powinniśmy przepraszać - podkreśla.
W homilii powiedział zaś: - Nasza ojczyzna, parafie, rodziny potrzebują mocnej wiary, wiary ludzi, którzy odważnie powiedzą w każdej sytuacji: "Tak, jestem chrześcijaninem".
Tego świadectwa wiary i jedności potrzeba szczególnie teraz, gdy pojawiają się zmasowane ataki na wiarę i Kościół. - Modlimy się za tych, którzy odrzucają prawo Boże dotyczące człowieka, rodziny i małżeństwa, którzy demonstrują nienawiść do prawa Bożego, a przy tym zarzucają wierzącym, że są nietolerancyjni. Przedstawicielka polskiego parlamentu zapowiedziała, że przedstawi we wrześniu informacje na temat pieniędzy, które otrzymuje Kościół. Podstawą tych wyliczeń mają być dotacje na prace charytatywne, opiekę nad bezdomnymi czy osobami niepełnosprawnymi. Niektóre instytucje już otrzymały wezwanie do przygotowania takich wyliczeń. Dotacje na organizowanie pomocy dla najbardziej potrzebujących zostaną określone jako finansowanie Kościoła. Czy to nie tragedia, czy to nie walka z Kościołem? - pytał ordynariusz.
I w tym kontekście apelował o jedność i współpracę świeckich z duszpasterzami: - Prośmy, byśmy byli apostołami jedności. Prośmy, by nasza wiara miała wymiar zachwytu nad Chrystusem, który objawia się człowiekowi. Wiara to osobowe przylgnięcie do Chrystusa. Wiara to przyjęcie umysłem i sercem, tego, co Bóg objawił. Na trasie tej pielgrzymki będziemy błagać o mocną wiarę dla każdego z nas, aby chwile burz, które się dokonują w naszej ojczyźnie, nie oddaliły nas od Chrystusa. Nasze czasy potrzebują mocnej wiary wyznawanej życiem, a nie tylko deklarowanej słowami.
Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej od lat należy do najliczniejszych w Polsce. W ostatnich latach szło na Jasną Górę średnio 6-7 tys. pielgrzymów. Uczestnicy idą w kilku kolumnach: dwóch radomskich, starachowickiej, skarżyskiej i opoczyńskiej. Wszystkie wejdą przed szczyt jasnogórski 13 sierpnia. Razem z wędrującymi duchowo pielgrzymują chętni, realizując program pielgrzymki duchowej.
Tym, którzy ostatniego dnia zechcą odwiedzić pątników, przypominamy, że 13 sierpnia nie będzie Mszy św. w Mstowie. Wszyscy są zaproszeni na Przeprośną Górkę. Tam pielgrzymi dotrą ok. godz. 11. W południe rozpocznie się nabożeństwo pokutne, a po nim pielgrzymi ruszą w kierunku Jasnej Góry. Tam wieczorem będzie sprawowana Msza św. dla wszystkich pielgrzymów.