Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ojciec duchowny diecezjalnej pielgrzymki

Ks. prał. Albert Warso od kilku lat jest ojcem duchownym Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W drodze odwiedza pątników w każdej grupie.

Rola ojca duchownego podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę polega przede wszystkim na duchowym towarzyszeniu pielgrzymom. Ks. Albert wędruje od grupy do grupy, głosi konferencje, rozmawia, spowiada.

- To jest czas niesamowitego doświadczania cudów Pana Boga, który działa w duszach, w sercach ludzi. Jest wiele różnych wydarzeń, które gdzieś tam w człowieku zostają po takiej pielgrzymce - mówi kapłan.

Ks. Warso wspomina młodego człowieka, swojego wychowanka z czasów oazy, który od kilku lat pielgrzymuje na wózku inwalidzkim. Podczas jednej z pielgrzymek powiedział księdzu, by się za niego już nie modlił, ale te modlitwy przekierował na ludzi młodych, którzy się dzisiaj gubią. - Takich wydarzeń jest wiele. Wielokrotnie łzy się cisną do oczu, jak słucha się ludzkich historii, o ludzkich tragediach, czy o tym, jak ludzie na pielgrzymce odnajdują Pana Boga. To jest moje doświadczenie tych kilku lat wędrówki od grupy do grupy z konferencjami, z tym, że człowiek słucha innych, czy też - jak tylko może, jak tylko potrafi - pomaga innym - mówi ks. Warso.

Tegoroczna pielgrzymka idzie pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha". - Przy modlitwach porannych w tym roku prosimy, aby we wszystkich grupach była śpiewana Sekwencja do Ducha Świętego. Przypominamy, że byłoby dobrze, gdyby modlitwa do Ducha Świętego znalazła swoje miejsce w każdych modlitwach porannych - tłumaczy ojciec duchowny.

Każdy dzień na pątniczym szlaku ma swojego patrona. - Pielgrzymkę rozpoczął św. Jan Paweł II, papież maryjny, który swoim zawołaniem uczynił słowa Totus Tuus. Później wpatrujemy się w 5 radomskich błogosławionych męczenników II wojny światowej. Kolejne dni wyznaczają kandydaci na ołtarze, których procesy prowadzi diecezja radomska, a więc sługa Boży bp Piotr Gołębiowski, sługa Boża matka Kazimiera Gruszczyńska i sługa Boży ks. Roman Kotlarz. Ostatni dzień pielgrzymki to jest już wędrowanie na Jasną Górę z przewodnikiem, którym jest sługa Boży Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński - wylicza ks. Warso.

Ks. Warso codziennie głosi konferencje. - W tym roku, idąc za sugestią bp. Henryka Tomasika, są to konferencje oparte na  adhortacji Jana Pawła II Chistifideles laici, która mówi do roli świeckich w Kościele. Jest tam też mowa o samym Kościele, czym jest Kościół, o różnych powołaniach w Kościele, różnych funkcjach, ale też o współpracy duchownych ze świeckimi, o poszczególnych charyzmatach i oczywiście o dawaniu świadectwa - tłumaczy ks. Albert.

Ks. dr Albert Warso pochodzi z parafii Jastrząb. Jest historykiem Kościoła. Pracuje w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy