Wystąpili: Konstanty Andrzej Kulka, Halina Sowińska-Winiarska i Robert Grudzień.
Trwa XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2019 "Moniuszko i jego czasy. Zrozumieć Niepodległą". To projekt autorski Roberta Grudnia, na który składa się cykl koncertów i spektakli słowno-muzycznych. Występują m.in. Jerzy Zelnik, Wojciech Trela, Konstanty Andrzej Kulka, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Tamara Remez, Dominik Sutowicz oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia i Warszawy. Projekt R. Grudnia nie ogranicza się do prezentacji twórczości wybitnego artysty, ale odwołuje się do późniejszych wydarzeń i rocznic. Chodzi o przypadającą w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej czy 40. rocznicę pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, ale również czasy, gdy potrzeba było siły do podtrzymania narodowego ducha.
Wpisujący się w projekt koncert "Ks. Roman Kotlarz - Matko, Ratuj" odbył się w kościele pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach. Poświęcony był pamięci sługi Bożego w 43. rocznicę ostatniej Mszy św. odprawionej w tym miejscu przez tego kapłana. W czasie koncertu wystąpili K.A. Kulka, skrzypek światowej sławy, H. Sowińska-Winiarska, sopran, solistka operowa, a na organach zagrał R. Grudzień. O ks. Kotlarzu opowiadała Anna Drela, historyk.
Roman Kotlarz urodził się 17 października 1928 roku. Od 1961 r. pracował w Pelagowie koło Radomia w parafii pw. MB Częstochowskiej - początkowo jako wikariusz, a później jako proboszcz. Był działaczem opozycji w PRL. Uczestniczył w 1976 r. w proteście robotników. Prześladowany, a następnie pobity przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa zmarł 18 sierpnia 1976 r. w Radomiu.
Sponsorzy tego wydarzenia, które upamiętniło niezłomnego kapłana męczennika Radomskiego Czerwca '76, to IPN Oddział w Lublinie, parafia pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach oraz Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN - Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza.