Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wszystko o Eucharystii

Wydział Katechetyczny radomskiej kurii jest gotowy do rozpoczęcia nowego roku szkolno-katechetycznego i od strony osobowej, i metodycznej.

Chcieliśmy katechetów jak najlepiej przygotować do nowego roku katechetycznego. Zjazd w końcu sierpnia poświęcony był nowemu, trzyletniemu programowi duszpasterskiemu – „Eucharystia daje życie”. Pierwszy rok będzie obejmował temat: „Eucharystia tajemnicą wyznawaną”. Chcemy poszczególne zjazdy w ciągu roku poświęcić kilku aspektom Eucharystii, rozważając ją jako pamiątkę, ofiarę, ucztę i obecność Chrystusa – mówi ks. prof. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego radomskiej kurii. W ciągu roku szkolnego planowane są również warsztaty metodyczne dla katechetów. Jak podkreśla ks. Łabendowicz, bardzo istotnym aspektem w pracy katechetycznej jest wychowanie poprzez katechezę szkolną.

– Chcemy spojrzeć od strony zadań, jakie katecheci mają wspólnie z innymi nauczycielami w szkole, żeby przygotowywać uczniów do osobowych relacji, do bycia ze sobą. Dlatego katecheza często prowadzi do zaangażowania w grupy, stowarzyszenia, ruchy, w których dzieci mogą brać czynny udział. W ten sposób wychowujemy je do życia społecznego – mówi.

Obecnie w diecezji przy nauczaniu katechezy pracuje około 560 osób świeckich, 300 księży i 60 sióstr zakonnych. – Ciągle nam brakuje katechetów. Dlatego otworzyliśmy Instytut Teologiczny w Radomiu przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie – Sekcja św. Jana Chrzciciela, który przygotowuje do pracy w katechezie poprzez studia podyplomowe i 5-letnie zaoczne. Zajęcia odbywają się w piątki i w soboty. Studenci studiów magisterskich mogą ubiegać się o stypendia socjalne i naukowe. Rekrutacja trwa do 20 września – zaprasza ks. Łabendowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama