Nowy numer 42/2020 Archiwum

Muzyka w służbie Bogu

W pierwszej części XIII Koncertu Organowego w Paradyżu wystąpił Krakowski Kwintet Dęty, a w drugiej na organach zagrał Jakub Garbacz.

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego – sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli-Paradyżu odbył się XIII Koncert Organowy. Wspólnota przeżywa rok jubileuszowy z okazji 100-lecia istnienia i dlatego proboszcz ks. prał. Adam Myszkowski, kustosz sanktuarium, witając gości, nawiązał do historii parafii, która została erygowana 24 listopada 1919 r. przez bp. Mariana Ryksa. Obecnych w imieniu bp. Henryka Tomasika pozdrowił ks. prał. Edward Poniewierski, który przypomniał, że niedawno przypadła rocznica śmierci Jana Sebastiana Bacha, kompozytora, którego utwór wybrzmiał podczas organowego koncertu.

– O nim mówimy: „najtrudniejszy kompozytor świata”. Wkładał w utwory całą swoją pobożność, a muzyka była dla niego służbą Bożą. Mówią, że jego utwory do końca rozumiał tylko sam Bóg – powiedział ks. Poniewierski. W pierwszej części koncertu wystąpił Krakowski Kwintet Dęty w składzie: Katarzyna Kurowska-Mleczko (flet), Marek Mleczko (obój), Roman Witaszek (klarnet), Paweł Solecki (fagot) i Tadeusz Tomaszewski (waltornia). W części drugiej koncertu na organach zagrał Jakub Garbacz z Łodzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama