Nowy numer 42/2020 Archiwum

Radomskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Uroczystości rozpoczną się 31 sierpnia, a ostatni akord będzie miał miejsce 27 września.

O programie obchodów na specjalnej konferencji mówili Radosław Witkowski, prezydent Radomia, i zaproszeni goście.

- Zawsze przy okazji ważnej rocznicy chcemy zaplanować wydarzenia związane z edukacją młodzieży. Tak też jest i w tym przypadku. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które mają pokazać radomianom, jak wyglądało nasze miasto pod koniec lat 30. i w okresie II wojny światowej - powiedział R. Witkowski.

Obchody rozpoczną się już w sobotę 31 sierpnia. O 18.30 na radomskich fontannach zaplanowano widowisko plenerowe z pokazem premierowym filmu "Radom na filmowych kliszach czasów wojny i okupacji". - Będzie to obraz miasta zarejestrowany na taśmach niemieckich fotoreporterów. To ponad 40 minut filmu i fachowego komentarza, jakiego udzieli prof. Sebastian Piątkowski z radomskiego oddziału IPN. Film oparliśmy tylko i wyłącznie na ruchomych obrazach, przedstawiających bardzo dużo wydarzeń, o których radomianie nie wiedzą, a miały miejsce w czasie okupacji niemieckiej w mieście - zapowiada historyk Przemysław Bednarczyk.

Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę 1 września. W programie Msza św. w kościele garnizonowym, Apel Pamięci, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

- W niedzielne popołudnie zapraszamy jeszcze na dwa wydarzenia. Na pl. Corazziego będzie można obejrzeć wystawę plenerową, opisującą sytuację Radomia oraz życie i działalność jego mieszkańców pod okupacją niemiecką. Z kolei w radomskiej Łaźni odbędzie się otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki "War Games 1939...". Celem wystawy, w której weźmie udział kilkunastu artystów z Polski i zagranicy, jest pokazanie, jak temat wojny rezonuje w artystach pokolenia urodzonego po 1970 roku - zapowiada Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Program obchodów:

31 sierpnia

18.30 - przy fontannach na ul. Żeromskiego widowisko plenerowe pt. "Wojenne klisze".

1 września

11.00-12.00 - warta honorowa pod pomnikiem Żołnierzy 72. PP im. płk. Dionizego Czachowskiego przy ul. Malczewskiego,
12.00 - Msza św. w kościele garnizonowym,
13.10 - złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Radom, wciągnięcie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza,
14.00 - na pl. Corazziego otwarcie wystawy plenerowej "Radomianie i ich miasto w latach wojny i okupacji 1939-1945",
16.45 - otwarcie w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" ogólnopolskiej Wystawy Sztuki "War Games 1939...".

8 września

15.30 - na spacer po Radomiu pt. "Radom podczas II wojny światowej" zaprasza Stowarzyszenie "Droga Mleczna". Zbiórka: róg ulic 1905 roku i Biznesowej.

17 września

10.00 - oficjalne obchody 80. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę. Złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Radom, odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym Katyńskim, na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego,
11.30 - ogólnopolska konferencja naukowa w Resursie Obywatelskiej pt. "Radom i region radomski podczas II wojny światowej".

27 września

17.00 - w Resursie Obywatelskiej otwarcie wystawy pt. "Wrzesień 1939". Eksponowane bęą uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie ówczesnego Wojska Polskiego, wojsk niemieckich i rosyjskich oraz historia ważniejszych bitew tamtego okresu. Wystawę przygotował Radomski Klub Modelarsko-Historyczny "Sokół".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama