Nowy numer 27/2020 Archiwum

XII Uliczka Tradycji w Radomiu

Organizatorzy tego wydarzenia przenoszą swoich gości w czasie, zapewniają świetną zabawę i dużą dawkę historii.

W weekend 7 i 8 września odbędzie się w Radomiu XII edycja Uliczki Tradycji, tym razem pod hasłem „Amerykanie w Radomiu”. O szczegółach tego wydarzenia poinformowali Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej i Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSW „Elektrownia”.

Podczas Uliczki Tradycji jej organizatorzy przenoszą gości - poprzez muzykę, taniec, śpiew, wystawy, prelekcje, pokazy filmowe i teatralne - w 20-lecie międzywojenne, gdy Radom był prężnie rozwijającym się wielokulturowym miastem.

- Radom w dwudziestoleciu wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie zaciągnięta wtedy przez Rząd Polski i przekazana kilku miastom średniej wielkości w Polsce, m.in. naszemu miastu, pożyczka w amerykańskim towarzystwie Ulen and Company. Było to ponad 2,5 mln dolarów. Szereg inwestycji takich jak wodociągi, łaźnia, rzeźnia, miejska szkoła, miejska wieża ciśnień, wszystko to powstało dzięki tej pożyczce. Później nadszedł kryzys i trudno było ją spłacić. Ale wtedy nie było innej szansy na rozwijanie Radomia. O tym wszystkim będziemy mówić podczas Uliczki Tradycji. Najwięcej informacji można będzie znaleźć w gazetce okolicznościowej i w Fotoplastykonie - powiedziała R. Metzger.

Udział w tym kulturalnym wydarzeniu zapowiedziało wielu gości, m.in. z ambasady amerykańskiej.

Uliczka Tradycji startuje w sobotę 7 września. W gmachu Resursy Obywatelskiej zostanie otwarta wystawa Łukasza Wykroty „Radom w Ameryce”, grupy artystyczne „Resursy” zapraszają na musical „New York, New York”, a Big Band Mundana & Patrycja Kawęcka przedstawią największe przeboje amerykańskiej muzyki rozrywkowej.

W niedzielę 8 września z placu Corazziego na Uliczkę Tradycji o 13.45 wyruszy parada dawnych aut i orkiestr dętych. O 14.00 Uliczka zostanie uroczyście otwarta, a będzie to w sali głównej Resursy.

Goście Uliczki Tradycji mogą liczyć na ciekawe koncerty, konkurs mody retro, mogą także podziwiać teatr ognia. W sali widowiskowej odbędzie się prelekcja filmu „King-Kong” w reżyserii Meriana C. Coopera. Amerykańskie i polskie standardy międzywojnia wykona zespół Amarant i Grupa Wokalna „Resursa”

W sali kameralnej o 14.30. odbędzie się prelekcja i prezentacja multimedialna politologa Jana Romana Potockiego „Amerykanie w Polsce 1919-1947”. Później spotkanie z dyplomatami - „100 lat stosunków dyplomatycznych PL - USA”.

Na dziedzińcu Resursy odbędą się też gry i zabawy dla dzieci: „Nie tylko Myszka Miki i Indianie” - ale też nauka tańca country i wspólna zabawa w rytmie country z artystami. Ulica Struga i plac Jagielloński zamienią się w kiermasz staroci. Będzie też można obejrzeć zabytkowe auta i rowery.

 W Parku za dużą sceną odbędą się spotkania z kulturą indian północnoamerykańskich, czyli „Wioska indiańska zaprasza” (14.00-18.00). Oczywiście nie zabraknie pokazy futbolu amerykańskiego w wykonaniu zespołu „Green Ducks” i ich cheerleaderek.

W okolicach Dębu Wolności można będzie wziąć udział w konkursie ujeżdżania byka, w podchodach, spotkać się King-Kongiem i jego historią, posłuchać muzyki na żywo.

W Galerii „Resursa” o 15.00 zostanie otwarta wystawa lalek artystycznych Anny Michalczyk, Pauliny Romanowskiej i Jolanty Weiser.

Organizatorem Uliczki Tradycji jest Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. Partnerem głównym tegorocznej Uliczki Tradycji jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program tego wydarzenia na plakatach i na stronie internetowej Resursy Obywatelskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama