Nowy numer 27/2020 Archiwum

Misja do wykonania

Streetworkerki zorganizowały akcję „Nie bądź anonimowy, wyrób z nami dowód”.

Ostatnie liczenie wykazało, że w Radomiu jest 248 bezdomnych. Dagmara Kornacka i Anna Widerska, streetworkerki Caritas Diecezji Radomskiej, na swojej liście mają zapisanych 340 takich osób, a w stałym kontakcie są ze 120 bezdomnymi. – Zwróciłyśmy uwagę, że wielu z nich nie ma dowodów osobistych, dlatego zorganizowałyśmy tę akcję. Zauważyłyśmy, że jeżeli jedną osobę wielokrotnie mobilizujemy, by wyrobiła sobie dowód, to jest to misja do wykonania – tłumaczy D. Kornacka.

Tak było z bezdomnym z ul. Okulickiego, który jest niepełnosprawny, chodzi o kulach. Streetworkerki namawiały go przez kilka dni, by wyrobił ten dokument. Początkowo podawał im wiele powodów, dlaczego nie może tego zrobić. Po wielu namowach poddał się.

Bezdomnym trudno udać się do urzędów. Są zagubieni, zawstydzeni i skrępowani swoim wyglądem. – Świat, który ich otacza, do którego muszą wkroczyć, jest dla nich obcy. To tak, jakbyśmy wyjechali za granicę, nie znali języka i tam musieli się odnaleźć i dać sobie radę – mówi A. Widerska, która streetworkerką jest od 1 sierpnia. – Zachęciła mnie Dagmara, wielka pasjonatka streetworkerstwa. Potrzebowałam zmian. Pomyślałam, że spróbuję. Kiedyś wszyscy bezdomni wydawali mi się tacy sami. Teraz to już nie są anonimowi ludzie. Mają imię, nazwisko i konkretne problemy – wyjaśnia.

Przed streetworkerkami trudne zadanie, bo bezdomni mają wiele oporów. Aby wyrobić dowód, najpierw muszą się ogolić, zrobić zdjęcie, złożyć wniosek, potem odebrać dokument i w dodatku go nie zgubić. – Dlatego akcję zaplanowałyśmy na wrzesień, ponieważ od 1 października ruszają ogrzewalnia i noclegownia. Dowód jest dokumentem, który ułatwia skorzystanie z placówek pomocowych, jest niezbędny przy rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy i do wyrobienia ubezpieczenia zdrowotnego.

Bezdomni to osoby często schorowane. Nie pobierają żadnych świadczeń. Trzeba mieć dowód, by mógł się odbyć wywiad z pracownikiem socjalnym, żeby te osoby na jesień, zimę miały jakiś grosz na ciepłą kurtkę, buty czy jedzenie, żeby po prostu nie zamarzły – mówi D. Kornacka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama