W tym roku święto plonów zbiegło się z 40. rocznicą działalności Miejskiego Domu Kultury.
Obchody rozpoczęły się Mszą św., której w kościele pw. NMP Królowej Polski przewodniczył cysters o. Eugeniusz Augustyn, opat klasztoru w Wąchocku. Potem dożynkowy korowód przeszedł z kościoła na plac koło MDK. Tutaj, przy udziale władz różnego szczebla i zaproszonych gości, miał miejsce tradycyjny dożynkowy obrzęd z przekazaniem chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów i ośpiewaniem uczestników przez zespół ludowy. W tym roku były to panie z Ostrowa, bo ta wioska była organizatorem, a starostami dożynek byli państwo Urszula i Piotr Paduchowie, oczywiście z Ostrowa.
- Dożynki to, obok Dni Opoczna, najważniejszy obchód w roku. Organizujemy je w mieście, bo chcemy pokazać jedność naszej gminy, która ma charakter miejsko-wiejski. Wzrusza mnie obrzęd przyjęcia chleba i łamania go. Tu, w Opocznie i to we wrześniu, ma on jeszcze jeden wymiar, historyczny. 80 lat temu niemieccy okupanci przesiedlili do Opoczna mieszkańców Jarocina. I wtedy, na progu wojny, biedna ziemia opoczyńska podzieliła się chlebem z przesiedleńcami. Cieszę się, że na nasze dożynki przyjechali przedstawiciele z Jarocina – mówi Tomasz Łuczkowski, wiceburmistrz Opoczna gospodarz tegorocznego święta plonów.
Dożynki to promocja Opoczna i to nie tylko w regionie łódzkim czy mazowieckim, bo stąd byli goście, ale również za granicą. W opoczyńskich dożynkach wziął udział Juraj Babušik, wiceburmistrz słowackiej Bytčy, miasta partnerskiego Opoczna. Z kolei w dniu dożynek burmistrz Dariusz Kosno, reprezentował Opoczno na uroczystościach na Ukrainie w rejonie ługańskim.
Patronem Miejskiego Domu Kultury w Opocznie jest Tadeusz Sygietyński, twórca Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Wybór nie był przypadkowy, ponieważ T. Sygietyński, tworząc zespół, bywał w regionie opoczyńskim i czerpał inspiracje z miejscowego folkloru. – To dla mnie wielka radość, że udało się kolejny raz gościć w Opocznie "Mazowsze" i że stało się to właśnie na jubileusz naszej placówki. Jestem wdzięczy władzom miasta i gminy, które wsparły nas w organizacji tego koncertu. Koncert „Mazowsza” zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców – mówi Zdzisław Miękus, dyrektor MDK.
Trzeba także dodać, że podczas dożynek gratulowano 30 lat działalności "Ceramice" Paradyż, jednego ze sponsorów corocznych uroczystości.