Ten rok będzie bardzo ważny dla Duszpasterstwa Rodzin. Doradcy życia rodzinnego z całej diecezji w Radomiu mieli swoje spotkanie formacyjne.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Jana Chrzciciela (fara). Eucharystii przewodniczył ks. prał. Czesław Murawski, który w diecezji sandomierskiej - teren diecezji radomskiej był wtedy jej częścią - tworzył struktury Duszpasterstwa Rodzin.
Homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Mówił o desakralizacji życia publicznego, o tym, że Pan Bóg jest wyprowadzany na obrzeża naszego życia i staje się "wielkim nieobecnym". Ordynariusz wskazywał, że Pan Bóg musi być obecny w naszym życiu, w małżeństwie i rodzinie. Przypomniał, że rodzina jest powołana do świętości i - jak nauczali święci, a szczególnie św. Jan Chryzostom - że rodzina jest Kościołem domowym.
W sali konferencyjnej Kurii Diecezji Radomskiej ks. Murawski wygłosił wykład "Obrońca życia". Wspominał w nim śp. Alinę Kowalską, która była jedną z pierwszych doradczyń życia rodzinnego, najpierw w diecezji sandomierskiej, potem w sandomiersko-radomskiej.
Zadania na nowy rok przybliżył ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin. Mówił, że ten rok będzie bardzo ważny dla Duszpasterstwa Rodzin z trzech powodów.
- Po pierwsze zakończy się synod diecezji radomskiej, na którym DR ma swoją komisję. Przygotowaliśmy wiele instrukcji, które pozwolą nam uporządkować nasze duszpasterstwo i - mamy nadzieję - będą normami obowiązującymi dla całej diecezji. Druga niezwykle ważna inicjatywa, która nas czeka, to Rok Rodziny w diecezji radomskiej. Rozpocznie się on w pierwszą niedzielę Adwentu. Trzecią inicjatywą jest Jerycho Różańcowe. Biskup Henryk Tomasik zdecydował, że w tym roku w ramach Jerycha Różańcowego każda parafia przez 24 godziny będzie modliła się o świętość małżeństw i rodzin. Mam nadzieję, że to wszystko pomoże ożywić rodziny, da im nowego ducha, a tym, którzy przeżywają jakieś trudności, pozwoli się pojednać - tłumaczy ks. Adamczyk.
Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul rozpoczyna 9. rok pracy w poradnictwie rodzinnym. Jest doradcą w parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy. Ceni sobie takie spotkania formacyjne.
- Formacja pomaga nam zebrać siły, zmobilizować ducha i podjąć to wyzwanie, tę misję, którą realizujemy poprzez spotkania z parami narzeczeńskimi. Staramy się przekazać im doświadczenie życia wiarą w małżeństwie i wartość małżeństwa sakramentalnego. Msza św. jest najważniejszym punktem naszego spotkania, ale przede wszystkim życia katolika, bo jesteśmy blisko Pana Jezusa, jesteśmy blisko źródła i dzięki temu możemy dalej dawać Chrystusa innym - mówi doradczyni.
Duszpasterstwo Rodzin prowadzi w naszej diecezji 105 poradni rodzinnych. Pracuje w nich 108 doradców życia rodzinnego.