Nowy numer 32/2020 Archiwum

Uroczystości w Zwoleniu

Historycy szacują, że miasto zostało zniszczone w 85 proc.

W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbył się koncert „Bombardowanie Zwolenia” dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z programem patriotycznym i religijnym wystąpili znani artyści, soliści Teatrów Muzycznych w Łodzi, Lublinie i Warszawie. Uroczystości odbywały się w ramach projektu Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy - Zrozumieć Niepodległą”.

Narratorem podczas koncertu „Maestra Alicja Węgorzewska prezentuje” był aktor filmowy i teatralny, rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie prof. Jerzy Trela. Oprawę muzyczną tego wydarzenia zapewnili soliści: Kamila Lendzion (sopran), Karol Lizak (tenor), Bogdan Kierejsza (skrzypce). Scenariusz oparty był na motywach książki historyka Cezarego Imańskiego „Dzieje Zwolenia”.

Pierwsze bomby spadły na Zwoleń już 3 września, ale prawdziwa tragedia nadeszła w kolejnych dniach: 6 i 8 września. W tym czasie w okolicy znajdowały się polskie wojska, ale to nie obiekty wojskowe stały się celem bombardowań, tylko miasto. Spadające niemieckie bomby wywołały liczne pożary. Zginęło wtedy około 500 osób. Historycy szacują, że miasto zostało zniszczone w 85 proc.

- Wydarzenie zyskało wielkie uznanie. Szczególnie mocno wzruszeni byli członkowie rodzin, gdzie wciąż żywa jest pamięć zwoleńskiego dramatu. Były łzy wzruszenia, owacje na stojąco i podziękowania za pamięć o tej tragedii - mówi R. Grudzień.

Organizacją koncertu we współpracy z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu zajęła się Alicja Węgorzewska i kompozytor Robert Grudzień. Artyści wystąpili w duecie przed publicznością.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama