Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji ekologicznych.
To będzie ostatni etap trwającego od kilku lat procesu termomodernizacji gmachu. W efekcie pojawi się fotowoltaika, pompy ciepła i oświetlenie LED. - Chodzi o zwiększenie efektywności energetycznej radomskiego seminarium i, co za tym idzie, oszczędności - wyjaśnia ks. Rafał Widuliński, dyrektor ekonomiczny seminarium.
- Dzięki takim programom osiągamy naprawdę spore ograniczenie, jeśli chodzi o zużycie paliw kopalnych. Tutaj mamy do czynienia również ze zmianą źródła, z zastosowaniem najlepszych możliwych odnawialnych źródeł energii, co daje nam oszczędności również na energii elektrycznej. To także poprawa efektywności energetycznej pod względem ciepła. Myślę, że to przyniesie wymierne efekty. Dla nas, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, najważniejszy jest efekt ekologiczny, czyli by była jak najmniejsza emisja do atmosfery substancji i gazów cieplarnianych w wyniku produkcji energii czy ciepła - mówi Artur Michalski, zastępca prezesa NFOŚiGW.
- Seminarium duchowne jest miejscem, gdzie słowa "ekologia", "środowisko" mają znacznie szerszy zasięg niż tylko to środowisko przyrodnicze, w którym jesteśmy. Stykając się z tym wszystkim, co służy poprawie ekologii, a termomodernizacja temu celowi służy, będzie nam łatwiej kształtować kapłanów, którzy w przyszłości przyczynią się do jeszcze większej troski o szeroko rozumianą ekologię ludzką - przekonuje ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.