W pielgrzymce uczestniczyła młodzież skupiona przy projekcie "Jastrzębskie drogi wiary" wraz z wikariuszem ks. Pawłem Męciną. Zabrali ze sobą obraz Matki Bożej Bolesnej, który pobłogosławił papież Franciszek.
Parafianie z Jastrzębia pojechali do Wiecznego Miasta na zaproszenie ks. prał. Alberta Warso, pracownika Kongregacji Nauki Wiary. - Bardzo się cieszę, że ich wyjazd doszedł do skutku. Było to jedno z moich większych marzeń. Od kilku lat ci młodzi są zaangażowani w projekt "Jastrzębskie drogi wiary". Wspólnie zbieramy wiadomości o dziejach naszej parafii i ludzi, którzy ją tworzyli. Poszukiwania te owocują kolejnymi publikacjami. Pobyt młodzieży w Rzymie był możliwy tylko dzięki wielu ludziom, którzy przyszli z pomocą materialną. Wszystkim im serdecznie dziękuję - mówi ks. Warso.
W czasie pobytu w Wiecznym Mieście młodzi zwiedzili wiele miejsc i zabytków, i poznali ich historię. Byli w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary, gdzie mogli chwilę porozmawiać z kard. Luisem Ladarią, prefektem Kongregacji. Uczestniczyli w Mszach św. sprawowanych m.in. w katakumbach, przy grobie św. Jana Pawła II, w kaplicy polskiej nieopodal grobu św. Piotra czy w kaplicy Kongregacji Nauki Wiary. Byli też na Monte Cassino.
- Mając takiego przewodnika, jak ks. Albert, mogliśmy zobaczyć wiele miejsc, które na co dzień nie są dostępne tysiącom turystów odwiedzających Wieczne Miasto - mówi ks. Męcina.
Zuzannę Kwiatkowską szczególnie chwyciły za serce dwa miejsca: Święte Schody, po których Pan Jezus wchodził do Piłata, oraz kościół Świętego Krzyża Jerozolimskiego. - Tam szczególnie mocno uświadomiłam sobie, jak wiele Jezus poświęcił dla mnie - mówi.
Karolina Kamińczak przyznaje, że najbardziej poruszyła ją Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie modlili się za wszystkich ludzi, dzięki którym ich wyjazd doszedł do skutku.
Najważniejszym punktem pielgrzymki była audiencja generalna u Ojca Świętego. Ks. Warso przedstawił Papieżowi młodzież i poprosił o błogosławieństwo dla nich i całej parafii Jastrząb.
- Po audiencji papież Franciszek pobłogosławił kopię obrazu Matki Bożej Bolesnej z naszego kościoła. To było historyczne wydarzenie. Wraz Kamilem Walkiewiczem trzymałam obraz. Każdy z nas miał szansę przywitać się z Ojcem Świętym, który naszej grupie poświęcił naprawdę dużo czasu - wspomina Wiktoria Urbańczyk.
Jak podkreślają uczestnicy, wyjazd do Rzymu był dla nich wyjątkowym przeżyciem i podróżą życia.
- Możemy powiedzieć, że wypełniliśmy naszą misję. Można pokusić się o porównanie jej do patrona naszej parafii - św. Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. Nasza pielgrzymka była właśnie takim przygotowaniem, początkiem rzeczy większej, która niebawem rozpocznie się w naszej parafii. W ramach przygotowań do obchodów 600. rocznicy założenia Jastrzębia cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej rozpocznie peregrynację do naszych domów - wyjaśnia Kamil Walkiewicz.