Nowy numer 32/2020 Archiwum

Broń z Radomia dla polskich żołnierzy

Wojsko Polskie zamówiło w radomskiej Fabryce Broni "Łucznik" 18 tys. karabinków MSBS GROT i 2 tys. pistoletów VIS 100.

W Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu zostały podpisane aneksy do dwóch umów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Zwiększają one zamówienia na karabinki MSBS GROT oraz pistolety VIS 100.

- Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu. W tym roku ich wartość osiągnie ponad 6,8 mld zł. To oznacza, że do 2022 roku co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji. To oznacza, że jeszcze w tym roku zwiększone zostaną dostawy. Jeszcze 4 tys. egzemplarzy karabinków w tym roku zostanie wyprodukowanych i dostarczonych do Wojska Polskiego i 2 tys. pistoletów - mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Fabryce Broni Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Z reguły przez ostatnie lata składano w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 3,5 mld zł, 3,7 mld zł. W 2018 roku były to 3,961 mld zł, w tym roku - możemy już o tym mówić, bo mamy już koniec września - WP, MON zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o wartości 6,851 mld zł - zaznaczył szef MON.

Pierwszy z podpisanych dziś aneksów dotyczy umowy z września 2017 r. na dostawę karabinków MSBS GROT dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozwala on na dostawy 18 tys. sztuk broni. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2020-2022.

Drugi aneks wiąże się z umową z grudnia 2018 roku na produkcję pistoletów samopowtarzalnych VIS 100. Zgodnie z nowymi uzgodnieniami, do końca 2019 r. Fabryka Broni do zwiększy liczbę wyprodukowanych pistoletów VIS 100 z ok. 1,3 tys. do ponad 3 tys. Łącznie do 2022 r. Fabryka Broni dostarczy do Sił Zbrojnych RP prawie 20 tys. pistoletów VIS 100.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama