Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zaproszenie na Festiwal Ziemniaka. Radom

Będzie można zobaczyć m.in. jak dawniej wyglądały prace polowe i obrzędy związane z wykopkami.

Tradycyjnie wydarzenie to odbędzie się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej.

Głównym motywem festiwalu jest zaprezentowanie, jak dawniej wyglądały nie tylko prace polowe, ale też przetwórstwo, codzienne zwyczaje, obrzędy związane z wykopkami oraz codzienne życie wsi regionu radomskiego.

Podczas Festiwalu Ziemniaka zaprezentują się zespoły obrzędowe, rękodzielnicy i koła gospodyń, a rolnicy pokażą pracę przy użyciu dawnych maszyn rolniczych z zasobów Muzeum. Organizatorzy tego wydarzenia zapraszają również do posłuchania kapel ludowych oraz na potańcówkę na deskach. Koła gospodyń przygotują tradycyjne potrawy: pierogi, porkę, pazibrodę, babkę ziemniaczaną.
W trakcie imprezy zostanie rozstrzygnięty konkurs ,,Potrawa regionalna z ziemniaków”. Przewodniczącym komisji konkursowej będzie Karol Okrasa, kucharz i dziennikarz kulinarny, gospodarz popularnych programów telewizyjnych. 

W tym roku po raz pierwszy będzie można w ramach Festiwalu zobaczyć w pełni funkcjonalną lokomobilę ze zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Festiwal Ziemniaka został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Plan Festiwalu Ziemniaka

Scena „Pod Dębem” od 12.00 do19.00 - potańcówka przy muzyce wiejskich kapel: Kapeli Tomasza Stachury z Długiego oraz Kapeli Pańczaków i Adama Tarnowskiego

Zagroda z Jastrzebi od 13.30 do 14.30 - Konkurs „Potrawa regionalna z ziemniaków” i pokaz kulinarny Karola Okrasy od 15.30 do 17.00.

Zagroda Z Chomentowa od 12.00 do 18.00 - pokaz rzeźbienia w drewnie w wykonaniu twórcy ludowego Jacka Pożyczki.

 Zagroda z Alojzowa od 12.00 do 18.00 - wystawa maszyn i narzędzi rolniczych do czyszczenia nasion oraz warsztaty z młocki i czyszczenia nasion.

 Młyn z Zajączkowa od 12.00 do 18.00 - pokaz pracy urzędzie technologicznych znajdujących się w młynie.

 Zagroda z Solca od 12.00 do18.00 - pokaz obróbki kaszy w tatarczaku.

Ponadto na terenie Muzeum będzie można zobaczyć: muzealne pola, pokaz ciesielski, pokaz prac wikliniarza, pokaz bronowania pola i orki. Będzie też pieczenie ziemniaków w popiele i warsztaty rzeźbienia dla dzieci prowadzone przez Adama Sobienia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama