Nowy numer 47/2019 Archiwum

W Radomiu ruszył Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

- Kultura rodzi się z kultu - podkreślał bp Michał Janocha.

Sufragan warszawski, historyk sztuki i profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego był gościem, który rozpoczął siedmiodniowy cykl spotkań. - Dziś żyjemy w czasach, kiedy kultura odcina się od kultu, świadomie chce odpaść od kultu - podkreślał prelegent.

Bp Janocha opowiadał o Stanisławie Niemczyku, nazywanym "polskim Gaudim". Zmarły w tym roku w wieku 76 lat architekt był autorem oryginalnych projektów budynków sakralnych. W 1968 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracował w Tychach w Miastoprojekcie. Był autorem projektów budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych.

Zyskał sławę jako projektant wyjątkowych kościołów, za co otrzymał medal Pro Ecclesia et Pontifice oraz medal Per Artem ad Deum. W 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także orderem Ecce Homo.

Organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest Stowarzyszenie Młyńska "Verum, Bonum, Pulchrum" (Prawda, Dobro i Piękno).

Pełny program Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama