To było kolejne wydarzenie w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
W Centrum Wolontariatu Międzynarodowego przy ul. K. Kelles-Krauza 19 w Radomiu gościem spotkania był redemptorysta ks. prof. Witold Kawecki. "Tajemnice Caravaggia" – taki tytuł nosił wykład profesora. To również tytuł jego książki, w której opowiada o blisko stu dziełach Caravaggia. Podczas wykładu profesor mówił o niezwykłości obrazów tego malarza, ich wewnętrznej głębi i znaczeniu kolorów.
Jak zaznaczył, mimo przestudiowania setek publikacji na temat tego artysty, on wciąż zaskakuje i nie daje się poznać do końca.
Ks. W. Kawecki twórczością Caravaggia fascynuje się od 30 lat. Motorem do napisania książki dla autora był fakt, że do tej pory nikt nie napisał nic sensownego o włoskim mistrzu pędzla.
- W 1989 roku wyjechałem do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii moralnej. Pewien bardzo dobry przewodnik, już nieżyjący o. Jan Piekarski, zabrał mnie na wycieczkę po Rzymie. Zafascynowała mnie wtedy historia życia tego malarza, która jest tak samo ważna, jak jego twórczość, a jego twórczość to jest historia życia. Człowiek, który się błąkał i potykał. Walczył z samym sobą, chodził po granicy schizofrenii. Można powiedzieć - sam sobie zaprzeczał. Z drugiej strony, nikt tak prawdziwie, jak on, nie malował, i tak nie dotykał serc i duszy człowieka. Nikt tak nie potrafił sprowadzić nieba na ziemię. Dlaczego on? Caravaggio na 400 lat przed Soborem Watykańskim II powiedział w swoich obrazach, że człowiek jest centrum zainteresowania Kościoła. Te słowa napisał 400 lat później Jan Paweł II: " Człowiek jest drogą Kościoła”" Do tej pory mówiliśmy: Kościół jest drogą dla człowieka. To był jeden z argumentów, żeby tę książkę napisać - powiedział ks. W. Kawecki.
Ks. prof. Witold Kawecki (ur. w 1960 roku w Tarnowie) jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się między innymi teologią kultury. Jest profesorem i kaznodzieją, kierownikiem Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarzem i człowiekiem mediów, dziennikarzem i kulturoznawcą, autorem 30 książek, współpracownikiem Polskiego Radia i TVP oraz innych środków społecznego przekazu. Nagrodzony Feniksem w kategorii sztuka za książkę "Sztuka polska a Kościół dzisiaj". Wiceprowincjał Zgromadzenia Redemptorystów, prowincjalny duszpasterz powołań, duszpasterz akademicki. Rekolekcjonista i misjonarz w Polsce, USA, Włoszech i Szwajcarii, Niemczech, Danii, Białorusi i Ukrainie (180 prac apostolskich – m.in. misje, rekolekcje parafialne, rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży akademickiej, inteligencji katolickiej, pracowników naukowych, lekarzy, kleryków, kapłanów, biznesmenów, sióstr zakonnych różnych zgromadzeń).
Michelangelo Merisi da Caravaggio – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w XVIII i XIX wieku, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego. (Wikipedia)