Nowy numer 44/2020 Archiwum

Czy będzie ulica o. Huberta Czumy?

Stara się o to radomski NSZZ "Solidarność", także Solidarność Rolników Indywidualnych.

Pod wnioskiem zebrano ponad 300 podpisów. Zbiórka trwa nadal, a wniosek do Rady Miasta zostanie złożony 4 listopada.

- O. Hubert Czuma to Honorowy Obywatel Miasta Radomia i honorowy członek Solidarności. Chcemy zachować jego pamięć poprzez nazwanie jego imieniem ulicy bądź placu. Z takim wnioskiem zwrócimy się do Rady Miejskiej. Oficjalnie wniosek zostanie złożony 4 listopada - powiedział w Radiu Plus Radom Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący radomskiej Solidarności. Także na antenie tej stacji wniosek popierał Tomasz Świtka, szef rolniczej Solidarności: - Z o. Czumą połączyła nas sprawa wyjaśnienia śmierci ks. Romana Kotlarza. O. Hubert zachęcał nas do tego. Jego postawa wywarła na nas ogromny wpływ. Uczył nas tolerancji. Potrafił docenić nawet skrajne poglądy. Zawsze szukał dobra.

Jest także lokalizacja ul. o. Huberta Czumy. Byłaby to obecna ul. Dzika, która znajduje się w obok radomskiego klasztoru oo. Jezuitów, gdzie przez prawie 40 lat mieszkał o. Czuma.

Kapłan i zakonnik odszedł 19 września tego roku w 89. roku życia, 64. kapłaństwa, i 71. powołania zakonnego. Był znanym i cenionym katechetą i duszpasterzem akademickim, mocno zaangażowanym i więzionym za działalność opozycyjną w PRL. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w radomskiej katedrze. O. Czuma został pochowany na cmentarzu komunalnym w grobowcu zakonnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama