Nowy numer 19/2021 Archiwum

Listopadowa kwesta na cmentarzu w Radomiu

Tegoroczna kwesta na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu przeprowadzona zostanie od 1 do 3 listopada, w godz. 9-15.

Kwestę po raz kolejny organizuje Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację kolejnych zabytkowych nagrobków na radomskiej nekropolii  przy ul. Limanowskiego.
- Na nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków województwo mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego do pilnych prac konserwatorskich. Dzięki ofiarności społecznej część z nich udaje się każdego roku poddawać pracom renowacyjnym - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza  Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Komitet istnieje ponad 24  lata. W tym czasie udało się zebrać ponad 661 tys. zł. W ubiegłym roku do puszek trafiło - 41 tys. zł.

Na radomskim cmentarzu pochowanych jest ponad 200 tys. osób. Wśród nich są żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze polegli w czasie II wojny światowej. Tutaj pochowani są m.in.: Józef Brandt, malarz batalista, Teofil Rewoliński, doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, senator Maciej Glogier, Ludwik Przybyłko, zasłużony radomski chirurg, biskup sandomierski  Paweł Kubicki oraz biskupi: Edward Materski, pierwszy ordynariusz radomski, i Stefan Siczek, biskup pomocniczy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama