Nowy numer 46/2019 Archiwum

Finał kwesty na radomskim cmentarzu

Podczas tegorocznej listopadowej kwesty na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu przy ul. Limanowskiego zebrano ponad 36600 zł. Organizatorzy dziękują za wszystkie datki, które przyczynią się do odnowy zabytkowych nagrobków.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu na najstarszej nekropolii miasta kwesty prowadzi od 25 lat.

Komitet i parafia św. Wacława, zarządca 207-letniego cmentarza, dziękują wszystkim, którzy choćby najmniejszą sumą wsparli renowację najstarszych i najpiękniejszych pomników na radomskiej nekropolii.

- W tym roku do puszek trafiło ponad 36 600 zł. To znakomity wynik, który pozwoli nam na uzupełnienie płatności za tegoroczne prace oraz podjęcie kolejnej renowacji w 2020 roku. Szczególną wdzięczność kierujemy do wolontariuszy zbierających darowizny, w tym młodzieży radomskich szkół - mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Zarządu SKOZCR w Radomiu.

W 2019 roku Komitet poddał renowacji dwa kamienne, dziewiętnastowieczne pomniki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich. Łączny koszt prac to ponad 85 tys. zł. 

- Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka  na pilne prace konserwatorskie. Dzięki ofiarności społecznej część z nich udaje się każdego roku poddawać pracom renowacyjnym - mówi S. Adamiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama