Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dziennikarze w skarżyskiej Ostrej Bramie

Pielgrzymka ludzi mediów wpisała się w obchody 30-lecia sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia.

Ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz i budowniczy skarżyskiego sanktuarium, od lat, gdy rozpoczynają się przygotowania do odpustu Matki Bożej Ostrobramskiej, jako pierwszych zaprasza pracowników mediów. - Dziękuję wam za to, że mówicie światu o naszym sanktuarium, jedynej w Polce wiernej kopii wileńskiej Ostrej Bramy. Przez te 30 lat do naszego sanktuarium przybyło około 2,5 mln pielgrzymów. W tym roku świętujemy jubileusz tego miejsca, w którym dokonuje się tyle dobra. Ideą sanktuarium od samego początku jest rozsławianie kultu Matki Bożej Miłosierdzia - mówił na konferencji prasowej ks. Karbownik.

Centralnym punktem obchodów, zaplanowanym na dzień odpustu, 16 listopada, będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. To pierwsza wizyta nuncjusza w diecezji radomskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej powstało dzięki bp. Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia, pierwszemu ordynariuszowi diecezji radomskiej. Powstało wówczas, gdy mieszkający w diecezji i całej Polsce wilnianie - z powodu szczelnej granicy - nie mieli możliwości odwiedzin rodzinnego miasta. Obecnie w Skarżysku-Kamiennej istnieje sanktuarium z obrazem Matki Miłosierdzia, koronowanym diademem poświęconym przez Jana Pawła II, kościół, który jest bazyliką, a obok tego działają liczne dzieła miłosierdzia.

Po konferencji prasowej dziennikarze zostali zaproszeni do ostrobramskiej kaplicy. Tutaj Mszę św. sprawowali księża odpowiedzialni za diecezjalne media: ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom, ks. Zbigniew Niemirski, kierownik radomskiego oddziału "Gościa Niedzielnego", i ks. Stanisław Piekielnik, szef internetowego portalu diecezji radomskiej, który był kaznodzieją dorocznej Eucharystii.

Wystrój kaplicy z obrazem MB Miłosierdzia przypomina o jubileuszu skarżyskiego sanktuarium.   Wystrój kaplicy z obrazem MB Miłosierdzia przypomina o jubileuszu skarżyskiego sanktuarium.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama