Nowy numer 23/2021 Archiwum

Niedziela seminaryjna w diecezji radomskiej

Wspólnota alumnów, wychowawców i wykładowców odwiedziła parafie dekanatów Kozienice i Lipsko.

W ciągu roku seminarium dwukrotnie opuszcza swe mury przy ul. Młyńskiej w Radomiu i odwiedza parafie dwóch kolejnych dekanatów, trzymając się porządku alfabetycznego. Tym razem były to dekanaty Kozienice i Lipsko. W parafiach diecezji trwa także zbiórka na rzecz seminarium.

Ta tradycja ma już prawie 20 lat, a w zaproponowanym przez bp. Jana Chrapka cyklu mniej więcej co trzy lata każda z parafii w diecezji gości u siebie przedstawicieli seminarium.

- Papież Franciszek w swym nauczaniu wielokrotnie wraca do obrazu wychodzenia na peryferie. W jakiś sposób nasze odwiedziny są czymś takim. Opuszczamy gmach seminarium i ruszamy do parafii. Tak się składa, że dekanat Kozienice leży na północy diecezji, a Lipsko - na południu. To tylko symboliczne geograficzne peryferie, bo te parafie i wierni są nam bliscy. Mamy przecież w tych parafiach członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, a duszpasterze i parafianie zawsze czekają na nas i przyjmują z wielką gościnnością i życzliwością. Miałem tego teraz mocny dowód. Po jednej z Mszy św. nie było planowane spotkanie z parafianami, ale okazało się, że mimo to na takie spotkanie czekała grupa młodych - opowiada ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor WSD, który z alumnami gościł w parafii Solec nad Wisłą.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu do kapłaństwa przygotowuje się ponad 50 alumnów, z czego 8 na roku pierwszym. Już niebawem alumni będą przeżywali jesienne rekolekcje, a 8 grudnia - w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, patronalne święto seminarium - alumni III roku otrzymają prawo noszenia stroju duchownego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama