Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 2006 roku. W tym roku zgłoszono do niej 55 książek. Laureatem nagrody specjalnej został Sebastian Piątkowski.
Po raz 6. przyznana została Nagroda Literacka Miasta Radomia. - Nagroda zawsze wręczana jest podczas Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych. Od kilkunastu lat zmienia się sytuacja radomskiej literatury. Okazuje się, że książek wydawanych w regionie z roku na rok jest coraz więcej i że w ogólnopolskim obiegu literackim funkcjonują ludzie żyjący w Radomiu lub wywodzący się z Radomia. Ta nagroda nobilituje literaturę i twórców, a jednocześnie jest promocją Radomia - mówi Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Gala, podczas której zostały wręczone nagrody, odbyła się w sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Poprowadziła ją Magdalena Gliszczyńska, dziennikarka Radia Plus Radom.
W kategorii książka naukowa lub popularnonaukowa nominowane były dwie publikacje: "By żyć w Polsce" Katarzyny Madejskiej oraz "Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej" Anny Spólnej. Jury pod przewodnictwem prof. Arkadiusza Bagłajewskiego nagrodę przyznało Annie Spólnej. - Moja książka jest przede wszystkim o dialogowaniu - o dialogach, które się wydają szczególnie istotne teraz. Bez dialogów - czy to między nami, czy z tradycją literacką - nie będziemy wiedzieli, kim jesteśmy, nie będziemy rozumieli samych siebie ani polszczyzny, ani naszej kultury, ani tego, co powinniśmy zrobić, żeby mądrze trwać i zrobić z naszą kulturą, z naszą świadomością coś istotnego. Chciałabym, żeby moja książka była czytana w takim kontekście - tłumaczy A. Spólna.
W kategorii książka literacka nominowane były: "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion" Ziemowita Szczerka, "Chłopak z Katynia" Jerzego Wlazły, "Fragment dziennika SI" Łukasza Zawady.
Nagrodę zdobyła książka "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion". - Jestem dumny, że doceniło mnie i moje rodzinne miasto. Jeżdżąc po Europie i świecie nigdy nie miałem wątpliwości, że w gruncie rzeczy szukam tam odpowiedzi, które zacząłem sobie zadawać tutaj. Radom jest dla mnie punktem odniesienia, bo to jest moje miasto - mówi Z. Szczerek
W tej edycji konkursu przyznano również nagrodę specjalną za całokształt twórczości ze szczególnym uwzględnieniem książki zgłoszonej do nagrody w roku bieżącym. Otrzymał ją Sebastian Piątkowski. - Dziękuję jury i wszystkim autorom, z którymi miałem okazję rywalizować. Dziękuję pracownikom trzech instytucji, z którymi przez lata miałem przyjemność współpracować: Archiwum Państwowemu w Radomiu, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Radomskiej Delegaturze IPN. Cóż mogę powiedzieć. Nagroda za całokształt ma w sobie pewien podtekst, że może już wystarczy. Ja tego obiecać nie mogę - powiedział S. Piątkowski
Nagrody laureatom wręczał Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - To jest bardzo ważne wydarzenie dla radomskiej kultury. Wszystkim autorom dziękuję za promocję miasta. Mam nadzieję, że dzięki tym nagrodom zdobędą kolejnych wiernych czytelników - mówi prezydent.
Spotkanie z laureatami odbędzie się 23 listopada o godz. 10 w holu sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej (budynek Urzędu Miasta, ul. Żeromskiego 53) podczas drugiego dnia Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych. Spotkanie poprowadzi A. Bagłajewski. Będzie można kupić nagrodzone książki, porozmawiać z autorami oraz uzyskać dedykację.
Nagroda Literacka Miasta Radomia po raz pierwszy została wręczona w 2009 roku. Przyznawana jest co dwa lata autorom książek związanych z Radomiem i regionem poprzez tematykę lub osobę twórcy. W tym roku do nagrody zgłoszono 55 książek.