Nowy numer 3/2021 Archiwum

Starachowickie pierogi i nie tylko

W Starachowicach przy parafii pw. Świętej Trójcy działa od 28 lat Parafialny Zespół Caritas.

Pierwszym przewodnikiem PZC był proboszcz ks. kan. Tadeusz Czyż, który założył wciąż prężnie działającą przy parafii jadłodajnię dla ubogich.

 - Ze względu na coraz większą liczbę potrzebujących zmienili siedzibę i w tej chwili zajmują duży budynek przy parafii, aby osoby korzystające oraz przygotowujące posiłki miały jak najlepsze warunki. To jeden z prężniej działających zespołów w naszej diecezji. Ze swoich parafian-wolontariuszy może być dumny obecny proboszcz ks. Andrzej Rdzanek - zapewnia Anna Lis, koordynator PZC diecezji radomskiej.

Na spotkanie z A. Lis przyszło ponad dwadzieścia wolontariuszek PZC. Panie nie tylko posługują w jadłodajni, ale uczestniczą też w innych akcjach Caritas m.in. w programach "Na codzienne zakupy" i "Caritas Seniorom", zajmują się dystrybucją żywności, organizują zbiórki świąteczne, mikołajkowe i wigilijne spotkania, przygotowują 100 paczek dla potrzebujących. Gdy trzeba, potrafią zrobić nawet 3000 pierogów.

Wolontariuszki odwiedzają osoby potrzebujące wsparcia, chore, samotne, zamknięte w domach. Robią im zakupy, przygotowują posiłki.

Razem ze swoim proboszczem, przewodnikiem i opiekunem duchowym, uczestniczą w dniach skupienia i Ogólnopolskich Pielgrzymkach Wolontariuszy Caritas.

Biorą także udział w imprezach kulturalnych organizowanych w klubach osiedlowych czy w koncertach w kościołach. - Pójdziemy, popatrzymy, porozmawiamy, troszkę się zrelaksujemy i nabieramy sił do dalszych działań. Chcemy, aby młodsi przyszli, wsparli nas, aby tak jak my poczuli tę miłość do służenia osobom potrzebującym. Może będą mieli nowe pomysły, z których chętnie skorzystamy - zapewniają wolontariuszki.

Najnowszy pomysł pań z PZC to zabawa w andrzejki. - Przy okazji pośpiewamy sobie i omówimy Wigilię dla potrzebujących. Trzeba przecież pomóc paniom z kuchni - mówią.

- Dla mnie, opiekuna PZC, to był ogromny zaszczyt spotkać się po raz kolejny z wolontariuszami z tej parafii. Oni tak pięknie przyczyniają się do realizacji dzieł miłosierdzia. Bardzo za wszystko dziękuję paniom wolontariuszkom i księdzu proboszczowi za wspaniałą współpracę - mówi A. Lis.

Panie z PZC zapraszają do współpracy.   Panie z PZC zapraszają do współpracy.
Anna Lis

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama