Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czas na wigilijną świecę. Diecezja radomska

Nie możemy się modlić i udawać, że nie słyszymy głosu osób potrzebujących.

Świeca Caritas na przestrzeni ćwierć wieku stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. Płomień każdej z nich daje szanse dzieciom z rodzin ubogich nie tylko materialnie. Dzięki świecy wigilijnej nie tylko pomagamy konkretnym dzieciom, ale wpływamy także na sytuację ich rodzin.

Już 20. raz Caritas w Polsce wraz z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozpoczyna akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Tegoroczne hasło akcji to: „Świeca, która tworzy polską wigilię ”.

- Zachęcamy wszystkich do zakupu tych świec. To obecnie chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli wigilijnego stołu. Za tym zawsze idzie dobro. Przez naszą diecezjalną Caritas dzięki sprzedaży wigilijnych świec około 800 dzieci uzyskało pomoc, a w całej Polce te pomoc otrzymało 25 tys. dzieci - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas. - Świece można nabywać w cerkwi, w kościele ewangelickim przy ul. Reja w Radomiu i w naszych parafiach w diecezji. Nigdzie indziej. To akcja, która łączy się w z uroczystością Narodzenia Pańskiego. Nie dajemy sobie odebrać tożsamości świętowania Bożego Narodzenia. To czas na bycie przy jednym stole i przełamanie się opłatkiem, ale i przełamanie różnych barier i o tym chcemy pamiętać. W tym roku planujemy rozprowadzić ok. 65 tys. świec - podkreśla dyrektor.

Świece rozprowadzane będą w parafiach naszej diecezji od I niedzieli Adwentu - 5 zł świeca mała i 15 zł świeca duża. Zebrane środki Caritas przeznacza na pomoc edukacyjną i socjoterapeutyczną, dożywianie dzieci w świetlicach, na leczenie oraz letni wypoczynek.

- Świeca ma aspekt liturgiczny w naszym kościele prawosławnym. Dobrze, kiedy ta tradycja liturgiczna przenoszona jest na stół wigilijny, kiedy spotykamy się ze swoimi rodzinami i myślimy nie tyko o sobie, ale i o osobach potrzebujących. To bardzo ważne, ponieważ nie możemy się modlić i udawać, że nie słyszymy głosu osób potrzebujących. Po parafiach prawosławnych w Polsce rozprowadzanych jest 12 tys. wigilijnych świec - mówi ks. Paweł Sidoruk, proboszcz parafii prawosławnej w Radomiu.

- W ubiegłym roku w parafiach ewangelickich sprzedaliśmy 11 tys. świec wigilijnych. Uzyskane pieniądze zostały przeznaczone na wsparcie przede wszystkim świetlic środowiskowych. Umożliwiły też wypoczynek w Polsce dzieciom z Ukrainy. Jako parafia uczestniczymy w jarmarku świątecznym i tam też będą w sprzedaży wigilijne świece - mówi ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama