Nowy numer 49/2019 Archiwum

Radomscy klerycy zapraszają na wspólne nabożeństwo Akatystu

Zarząd i alumni otwierają seminaryjną kaplicę dla wszystkich chętnych do włączenia się w nabożeństwo, które początkami sięga V w.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która przypada 8 grudnia, jest patronalnym świętem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Od lat w tym dniu klerycy III roku studiów i formacji do kapłaństwa otrzymują pozwolenie noszenia stroju duchownego, a ich starsi o 2 lata koledzy zostaną włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

W ramach modlitewnego przygotowania i przeżywania tej uroczystości od lat wspólnota seminaryjna w kaplicy śpiewa akatyst, starożytną pieśń, a w istocie nabożeństwo ku czci Matki Bożej, które początkami sięga V w. Na te nabożeństwa na co dzień zamknięta kaplica seminaryjna otwiera się i zaproszeni są wszyscy, którzy chcą przyjść, by śpiewem na stojąco (bo greckie akathistos to oznacza) uwielbić Matkę Bożą.

- Tradycją jest, że w grudniu w radomskim seminarium rozbrzmiewa śpiew Akatystu ku czci Bogarodzicy. Będzie tak również i w tym roku. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu bardzo serdecznie zaprasza 7 i 8 grudnia 2019 r. na 20.00 do uczestnictwa w nabożeństwie akatystowym, które odbędzie się w kaplicy seminaryjnej. Akatyst to starożytny hymn bizantyjski, który w swojej kompozycji opisuje sceny z życia Maryi, a także ukazuje bóstwo Jezusa - zachęca w imieniu kleryków al. Krystian Wieteska, wicedziekan alumnatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama