W najbliższą sobotę Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje zwiedzanie wystawy "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego".
Chętnych, którzy zjawią się w muzeum 7 grudnia o 12.00, oprowadzać będzie Paulina Szymalak-Bugajska, kurator wystawy.
Do ekspozycji zorganizowanej z okazji 90. rocznicy śmierci patrona placówki radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowywało się dwa lata. Na imponujący efekt składają się obrazy z kolekcji prywatnych i z kilkunastu muzeów.
Dzieła przedstawiają kobiety, które pojawiły się w życiu artysty. - To nie tylko hołd oddany kobiecej urodzie, ale również uchwycenie i wydobycie jej charakteru i osobowości. Prezentujemy wizerunki kobiet, które odegrały znaczące role w życiu artysty. Wśród najważniejszych modelek, które pojawiają się na obrazach mistrza, są panie wywodzące się z rodzinnego kręgu malarza: matka, ukochane siostry, żona i córka. Wielokrotną bohaterką obrazów była jego muza, piękna Maria Balowa, mająca ogromny wpływ na rozwój twórczości malarza. Na wielu jego późniejszych płótnach pojawiała się także Maria Sozańska, żona malarza Michała Sozańskiego - mówi Paulina Szymalak-Bugajska.
Artysta urodził się w 1854 roku w Radomiu. Jego ciotką była Wanda Malczewska, znana mistyczka i kandydatka na ołtarze. W wieku 13 lat został uczniem Adolfa Dygasińskiego i trzy lata mieszkał w Wielgiem pod Radomiem. Potem przeniósł się do Krakowa. Tu m.in. był uczniem Jana Matejki. Mieszkał w Monachium. Sporo podróżował. Sławę przyniosły mu dzieła, dzięki którym został uznany za jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX w. Zmarł 8 października 1929 roku w Krakowie. Zgodnie z ostatnim życzeniem został pochowany we franciszkańskim habicie tercjarskim. Spoczywa w Krypcie Zasłużonych na Skałce.
Wystawa została otwarta 4 października, a oglądać ją można do końca stycznia 2020 roku. Wstęp w sobotę 8 zł.
Patronem medialnym wystawy jest "Gość Niedzielny".