Nowy numer 49/2020 Archiwum

Projekt Roberta Grudnia trafił do szkół

Będzie to nauka połączona z zabawą.

W Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego z Oddziałem Przedszkolnym w Budkach odbył się finał na Ziemi Szydłowieckiej ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy”. Projekt jest ściśle związany z 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki.

Gości w placówce w Budkach powitała dyrektor Halina Winiarska. Robert Grudzień przedstawił prezentację multimedialną swojego projektu, a uczniowie zaprezentowali polskie tańce narodowe oraz montaż słowno-muzyczny „Wszystko śpiewa”, w którym przybliżyli życie i twórczość S. Moniuszki.

Na zakończenie spotkania wszyscy zostali obdarowani specjalnie przygotowanymi ciasteczkami - "moniuszkami". Można było także zwiedzić szkołę i obejrzeć wystawę przygotowaną m.in. z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz cykl portretów Moniuszki. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Budkach.

Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Agnieszka Górska, posłanka na Sejm RP, Włodzimierz Gorlicki, starosta szydłowiecki, i Waldemar Sowiński, wójt Gminy Chlewiska.

Koncert edukacyjny w Budkach był również inauguracją cyklu wydarzeń, które będą się odbywać w szkołach na terenie całej Polski.

- Stanisław Moniuszko to jeden filarów polskiej kultury. Wspaniały nauczyciel, kompozytor i dyrygent. Poznanie jego twórczości to ważny element wychowania młodego pokolenia. Jak to zrobić, by dzieci poznały i polubiły tego wielkiego kompozytora? Mamy na to pomysł - mówi Robert Grudzień.

Dodał, że będzie to również nauka poprzez zabawę, a jednym z punktów programu spotkania będą ciasteczka Stanisława Moniuszki przygotowane specjalnie przez szkoły.

- Bardzo cenię talent i twórczość niezrównanej odtwórczyni roli Halki. Niezwykle miłym wspomnieniem od niej jest wpis w książce autobiograficznej, jaką mi podarowała. Na pierwszej stronie napisała, że ten egzemplarz dedykuje „pracuszkowi Robertowi Grudniowi - oddana Maria Fołtyn”. Myślę, że rok 2019 i projekt „Moniuszko i jego czasy” to okazja, by uhonorować i przypomnieć również Marię Fołtyn. To ona mobilizowała mnie, abym zorganizował duży projekt moniuszkowski. I tak się stało - podkreśla Robert Grudzień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama