Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rocznica studenckiego strajku w Radomiu

Ze strajkującymi byli m.in. duszpasterze akademiccy: ks. Jerzy Banaśkiewicz, ks. Zdzisław Domagała i o. Hubert Czuma.

W niedzielę 15 grudnia odbędą się obchody 38. rocznicy strajku studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o 17.00 w kościele ojców jezuitów pw. Trójcy Przenajświętszej przy ul. Malczewskiego w Radomiu

Po Eucharystii organizatorzy zapraszają na koncert Roberta Grudnia. Usłyszymy fragmenty utworów z płyty "Radomski Czerwiec ‘76". O strajku i duszpasterzach akademickich, którzy wspierali strajkujących studentów, opowie Włodzimierz Dobrowolski, rzecznik prasowy komitetu strajkowego i Niezależnego Związku Studentów.

Radomski strajk był największym strajkiem studenckim w Europie. Trwał 50 dni. Zarzewiem konfliktu było złamanie procedur podczas wyboru na rektora prof. Michała Hebdy. Radomscy protestujący spotkali się z pozytywnym odzewem środowiska akademickiego w całej Polsce. Ze strajkującymi byli m.in. duszpasterze akademiccy: ks. Jerzy Banaśkiewicz, ks. Zdzisław Domagała i o. Hubert Czuma.

Obchodom patronuje prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego prof. Zbigniew Łukasik. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama