Niech zapłoną dzisiaj w naszych domach światełka wolności.
Wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii - 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny, a trzy dni później dokonano pacyfikacji kopalni "Wujek" na Śląsku.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w świątyniach naszej diecezji wierni modlą się w intencji ojczyzny i za ofiary stanu wojennego.
Przed 38 laty o 6.00 ogłoszono wprowadzenie stanu wojennego. Pojawiły się wojskowe patrole i na ulice wyjechały czołgi. Obowiązywał zakaz strajków i zgromadzeń. W czasie stanu wojennego życie straciło ponad 50 osób, w tym 9 górników z kopalni "Wujek".
Warto dzisiaj o 19.30 zapalić symboliczną świecę dla uczczenia pamięci osób, które zapłaciły wysoką cenę za przywiązanie do ideałów niepodległości i demokracji. W ten sposób włączamy się do kampanii Instytutu Pamięci Narodowej "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w czasie stanu wojennego wykonali mieszkańcy wolnego świata. Prezydent USA Ronald Reagan wezwał wówczas do postawienia w oknach symbolicznych świateł. Jak powiedział, miliony świec w amerykańskich domach mają być świadectwem, że światła wolności nie uda się zagasić.
W Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. świece zapłonęły również w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali w ten sposób również Polacy w kraju.
Stan wojenny został wprowadzony w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
W niedzielę 15 grudnia w kościele ojców jezuitów przy pl. Kazimierza Wielkiego w Radomiu odbędą się obchody 38. rocznicy strajku studenckiego WSI w Radomiu, połączone z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Rozpocznie je Msza św. o 17.00. Po Eucharystii można będzie wysłuchać koncertu Roberta Grudnia.