Nowy numer 32/2020 Archiwum

Uchronić skarb

Często podczas ślubów traktuje się muzykę jako dekorację, a tymczasem jest ona integralną częścią Mszy św.

Trwały ślad

Centralnym punktem spotkania była Msza św. Przewodniczył jej ks. W. Szary. W homilii nawiązał do fragmentu Pierwszego Listu św. Jana, który rozpoczyna się słowami: „Piszę do was, dzieci”. – Organiści są bardzo blisko tych słów. Oni co prawda piszą nie list, nie słowa, ale piszą muzykę – w znaczeniu wykonywania muzyki. Do ludzi to ma przemawiać, to ma pozostawiać trwały ślad w życiu parafialnym – mówi ks. Szary. – Wszystko powinni wykonywać z miłością. Jeżeli organista nie ma miłości do muzyki, do ludzi, do tego, co robi, to jest tylko wykonawcą zawodu, a nie pełni funkcji muzycznej w parafii – dodaje.

W spotkaniu uczestniczyło 39 organistów. Wśród nich były s. Olga Maria Jaroszek i s. Karolina Borzęcka, kapucynki Najświętszego Serca Jezusa, które są organistkami w Zwoleniu. – Do diecezji wróciłam po dwuletniej przerwie. Ukończyłam Diecezjalne Studium Organistowskie. Dla mnie jest to spotkanie z osobami, które znam. Mam tu przyjaciół. Bardzo się z tego cieszę. To jest ważne spotkanie. Tu możemy poczuć solidarność z grupą organistów i starać się nie tylko rozwijać się muzycznie, ale też szukać sensu i głębi tej posługi – mówi s. Olga. – W zjeździe organistów uczestniczę pierwszy raz. Chciałam poznać to środowisko, ponieważ wcześniej byłam w innej diecezji. To jest dobry czas, żeby wstąpił w nas nowy duch, byśmy nabrali zapału, by nie poddać się rutynie, co się czasem zdarza – dodaje s. Karolina.

W spotkaniu wzięli udział też słuchacze Diecezjalnego Studium Organistowskiego. – Dla nas to jest fajne doświadczenie. Możemy się czegoś nauczyć od już doświadczonych organistów – mówi Weronika Balasińska. Po Eucharystii organiści przełamali się opłatkiem, składając sobie wzajemne życzenia, a później wspólnie kolędowali. 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama