W radomskim seminarium odbyło się doroczne spotkanie samorządowców z diecezji radomskiej, którzy odpowiedzieli na zaproszenie bp. Henryka Tomasika.
Spotkanie rozpoczęło się w seminaryjnej kaplicy. Tu nabożeństwu słowa Bożego przewodniczył ordynariusz. Po nim konferencję wygłosił ks. dr Andrzej Jędrzejewski, wykładowca katolickiej nauki społecznej i proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu. Prelegent zatytułował swój wykład "Rodzina polską racją stanu". Mówił o aktualności nauczania o rodzinie kard. Stefana Wyszyńskiego. Temat związany był z tym, że w czerwcu odbędzie się uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. - Ojczyzna i naród rodzą się w rodzinie. Rodzina jest ważna dla społeczeństwa i państwa. Ona jest największą gwarancją bytu narodowego. To dzięki rodzinie przetrwaliśmy trudne dzieje w historii. Rodzina była enklawą wolności w okresie systemu totalitarnego. Każdy z tych punktów był ważny w nauczaniu kard. Wyszyńskiego i każdy jest nadal aktualny - mówił ks. Jędrzejewski.
Prelegent zachęcał do lektury przemówień kard. Wyszyńskiego, bo one - w obecnej sytuacji naszego kraju - nic nie straciły ze swej aktualności.
W atmosferze sporów i przedkładanych argumentów o miejscu i roli Kościoła, zarówno w czasie pasterskiej posługi kard. Wyszyńskiego, jak i dzisiaj, ks. Jędrzejewski przypomniał, że polska Konstytucja nic nie mówi o rozdziale Kościoła od państwa. - W art. 25. Konstytucja mówi o autonomii, wzajemnej niezależności i współdziałaniu dla dobra człowieka i dobra wspólnego. Rozdział Kościoła od państwa posiada w Europie jedynie konstytucja Francji - podkreślał konferencjonista. Apelował, wracając do czasu, gdy kard. Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi, o domaganie się także i dziś prawa do wychowania najmłodszych zgodnie z kanonem wartości wyznawanych przez rodziców.
Druga część spotkania odbyła się w seminaryjnym refektarzu. Tu, w i imieniu obecnych, życzenia złożył Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego. - Rok 2020 w diecezji radomskiej obchodzimy jako Rok Rodziny. Jestem przekonany, że czas renesansu, odrodzenia rodziny, również tej rodziny samorządowej, będzie wyzwaniem, które nas połączy, mimo różnic politycznych. Miejmy serca otwarte, rozmawiajmy ze sobą i wspierajmy się nawzajem - powiedział starosta.
Za obecność i życzenia dziękował ordynariusz: - Dziękujemy za refleksję na temat rodziny, także samorządowej. Dziękujemy państwu za wszelką współpracę z Kościołem, a szczególnie za pomoc w organizowaniu spotkań z młodymi, którzy są przyszłością Polski. Życzymy Bożego światła, które jest potrzebne do tego, by każdy ludzki problem rozwiązywać dla dobra wspólnego - powiedział.
W czasie kolędowania samorządowców śpiewał zespół muzyczny Koła Gospodyń Wiejskich, działający przy parafii św. Jakuba w Świerżach Górnych w powiecie kozienickim.