Członkowie organizacji przełamali się opłatkiem i podsumowali miniony rok.
Spotkanie opłatkowe stowarzyszenia "Młyńska" odbyło się w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego w Radomiu. Uczestniczyli w nim jego członkowie stowarzyszenia i osoby współpracujące. - W stowarzyszeniu jest około 30 osób, w tym około 10 księży, więc zaplecze duchowe mamy potężne. Tworzymy coś, co w biznesie nazywa się klastrem, czyli stowarzyszenie różnych osób, instytucji, biznesmenów, którzy pomagają nam spełniać nasze zadania - mówi Zbigniew Skuza, prezes stowarzyszenia.
Spotkanie opłatkowe było okazją do podsumowań i snucia planów na przyszłość.
- Ubiegły rok był bardzo intensywny. Zaskoczył nas liczbą zadań, które Pan Bóg przed nami postawił. Oprócz cyklicznych imprez, jakie przygotowujemy, czyli Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, Wyśpiewana Niepodległa, "Rozmowy o…" najważniejszym zadaniem, którego nie planowaliśmy wcześniej, było sympozjum i książka o Wandzie Malczewskiej, radomiance, mistyczce. W tym roku podejmujemy inicjatywę ufundowania tablicy pamiątkowej W. Malczewskiej w kościele farnym w Radomiu. Także marcowe spotkanie naszego dyskusyjnego cyklu "Rozmowach o…" będzie o W. Malczewskiej.
Podczas spotkania wręczono podziękowania dla partnerów i sponsorów stowarzyszenia. Życzenia złożyli bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński. - Ewangelizujemy przez kulturę. Oby nam starczyło sił, żeby docierać do ludzkich serc - mówi bp Piotr.
Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum powstało w 2013 roku z inicjatywy członków komisji synodalnej zajmującej się sprawami kultury, środków społecznego przekazu i nowej ewangelizacji w diecezji radomskiej. Jednym z inicjatorów i pomysłodawców stowarzyszenia był bp Turzyński.
- Verum, bonum, pulchrum - to prawda, dobro, piękno. Wydobyliśmy te słowa z tradycji filozofii starożytnej, potem z Ojców Kościoła i średniowiecznej filozofii. Prawda, dobro, piękno to są wartości, które pasują każdemu człowiekowi. Każdy szuka prawdy, zachwyca się pięknem, dla każdego cenne jest dobro. Wydaje nam się, że to jest jakaś płaszczyzna, która pomaga trafiać do serca człowieka, dlatego chcielibyśmy w taki sposób ewangelizować, pokazywać te wielkie wartości, pokazywać, że są one obecne w chrześcijaństwie, w kulturze i przez tę kulturę mamy nadzieję pokazać piękno Kościoła, piękno chrześcijaństwa - wyjaśnia bp Piotr.