Są zakamarki Radomia, które czasami w nieoczywisty sposób świadczą o obecności pisarza i jego rodziny w mieście.
Za nami IX Spacer Literacki z Miejską Biblioteką Publiczną.
- Zachęcamy do poznania historii miasta poprzez ludzi, którzy w nim mieszkali i tworzyli literaturę przez miejsca, z którymi byli związani. Każdy z nich pisał, tworzył i działał na rzecz Radomia i ma dla niego zasługi. Czasami są to osoby zapomniane, nieznane, umykające z takiej powszechnej pamięci. Dlatego po pierwsze chcemy je przypomnieć, a po drugie wskazać takie miejsca, w których mieszkali, bywali - czasami nieoczywiste miejsca - mówi Ilona Michalska-Masiarz, kierownik Działu Promocji Książki i Biblioteki, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Podczas ostatniego spaceru literackiego jego uczestnicy przeszli śladami ks. inf. Jerzego Banaśkiewicza, kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej, duszpasterza akademickiego, nauczyciela katechezy w III LO, wykładowcy w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym.
- Biografia bardzo bogata. Być może nie wszyscy wiedzą, że ks. Banaśkiewicz także pisał wiersze. Dlatego jak najbardziej zasługuje na włączenie do grona literatów związanych z naszym miastem. Spacerowaliśmy do miejsc, w których ksiądz bywał. To budynek Wyższej Szkoły Inżynierskiej, gdzie podczas strajku w 1981 r. odprawiał dla strajkujących Mszę św. Byliśmy m.in. pod budynkiem Teatru Powszechnego, bo ksiądz był związany ze środowiskiem radomskich aktorów. Zatrzymaliśmy się przy katedrze, gdzie ks. Banaśkiewicz przez 30 lat był wikariuszem - wylicza pani Ilona.
Spacer zakończył się w gmachu Biblioteki przy ul. Piłsudskiego. Na obecnych czekał pokaz zdjęć dokumentujących życie ks. Banaśkiewicza. Zdjęcia przygotował artysta fotografik Jerzy Kutkowski. Pani Ilona przypomniała także historię kościoła pw. św. Teresy na Borkach, gdzie przez ostatnie lata życia ks. Banaśkiewicz pełnił funkcję proboszcza. Jak przystało na spacer literacki nie zabrakło często cytowanych wierszy bohatera spaceru.
- Kiedy przygotowywałam się do tego spaceru to dopiero dotarła do mnie wielość spraw, którymi ks. Banaśkiewicz się zajmował: duszpasterstwo środowisk twórczych, opieka nad aktorami, duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo absolwentów, Klub Inteligencji Katolickiej, wykłady w WSD, audycje w Radiu „AVE” i to wszystko obok codziennej pracy duszpasterskiej w kościele mariackim. 6 lutego przypada 9. rocznica śmierci ks. J. Banaśkiewicza - przypomina pani Ilona.
Pierwszy spacer literacki odbył się we wrześniu 2018 roku. Uczestnicy spacerów wędrują po ulicach dobrze znanych, ale niekoniecznie kojarzonych z daną osobą. Ks. Jerzy Banaszkiewicz będzie bohaterem styczniowego Spaceru Literackiego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu