Nowy numer 32/2020 Archiwum

Dzień otwarty w Radomskim Centrum Onkologii

Odbędzie się 1 lutego i wtedy także zacznie działać bezpłatny Punkt Konsultacji Stomijnej.

Jak informują organizatorzy dnia otwartego, rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w Polsce. W wyniku rozwoju medycyny stał się uleczalny. Często powrót do zdrowia oznacza poddanie się operacji wyłonienia stomii. Ta zazwyczaj wiąże się z obawą braku akceptacji ze strony społeczeństwa i nieumiejętnością poradzenia sobie w nowej sytuacji, stąd tak istotna jest rola punktów konsultacji stomijnej. - Pierwsze miesiące po operacji są dla stomika najistotniejsze. Ważne, by mógł skonsultować swoje obawy w miejscu, gdzie spotka się ze zrozumieniem. Punkty Konsultacji Stomijnej zapewniają fachową opiekę i wsparcie, które pomoże w akceptacji nowego etapu życia - mówi Beata Owczarek, naczelna pielęgniarka z Radomskiego Centrum Onkologii.

Już w lutym osoby z wyłonioną stomią z Radomia i okolic mogą otrzymać wsparcie w Radomskim Punkcie Konsultacji Stomijnej przy ul. Uniwersyteckiej 6a.

W każdy czwartek od godz. 15.00 do 17.00 będą udzielane porady dotyczące pielęgnacji stomii. W placówce dyżurować będą doświadczone pielęgniarki stomijne. Udzielą one informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzą, jak prawidłowo dobrać sprzęt stomijny.

Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych, wizyty są bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania, a wcześniejsza rejestracja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem 790 281 825 od godz. 7.00 do 14.30 (od poniedziałku do piątku).

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Do jej wyłonienia dochodzi w wyniku chorób układu pokarmowego. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest ok. 50 tysięcy stomików. Jednak ich liczba stale rośnie, gdyż coraz częściej zaleca się czasowe wyłonienie stomii.

Punkt konsultacji stomijnej w Radomiu powstał w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa. Punkt poradniczy pozwoli na uzupełnienie pracy i wiedzy przekazanej pacjentowi przez personel jeszcze na oddziale i stanie się źródłem wiedzy dla pacjentów po wyjściu ze szpitala. Specjalistyczna wiedza pomoże stomikom w powrocie do codziennych aktywności i obowiązków.

- Stomicy powinni mieć świadomość, że stomia to nie wyrok, lecz szansa na drugie, lepsze życie. Dodatkowo ważne jest, by wiedzieli, jak ją pielęgnować i funkcjonować ze stomią na co dzień. Wsparcie merytoryczne i psychologiczne zapewnione przez poradnię jest pierwszym krokiem do akceptacji stomii - podkreśla Magdalena Piegat z fundacji STOMAlife.

Punkty konsultacyjno-szkoleniowe powstają w ramach działań Fundacji STOMAlife. Jej celem jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych. Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików, tak by bez obaw mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama