11 osób ukończyło warsztaty ikonopisania III stopnia, które odbyły się w Radomiu. Ich tematem była ikona Bogurodzicy z Dzieciątkiem.
Warsztaty prowadzone były w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri w Radomiu. Zorganizowali je ks. Grzegorz Tęcza, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, i Aleksandra Pabich. - Zaczęliśmy w 2014 roku i od tamtej pory, raz lub dwa razy w roku, prowadzimy warsztaty pisania ikon. Najczęściej robimy pierwszy stopień, to jest Mandylion, czyli oblicze Jezusa, drugim stopniem jest Pantokrator, czyli przedstawienie Chrystusa Króla Wszechświata, a tym razem był III stopień, czyli pisanie ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem - wyjaśnia ks. Tęcza.
Warsztaty obejmowały kilka spotkań. Każde z nich rozpoczynało się modlitwą, medytacją słowa Bożego, kontemplacją ikony. Rozważania prowadził ks. Tęcza.
- Wszystkim uczestnikom zawsze powtarzam, że pisanie ikony to nie jest malowanie religijnego obrazu, tylko próba oddania pewnej prawdy czy o Chrystusie, czy o Matce Bożej, czy o świętych. Ikona jest obrazem, który nas wprowadza w duchowy świat. Gdy patrzymy na ikonę, to nie doszukujemy się piękna w sensie naturalnym, jakiegoś podobieństwa, tylko bardziej próbujemy odczytywać prawdę teologiczną, bo pisząc ikony próbujemy zapisywać pewne prawdy duchowe na desce przy pomocy barw - wyjaśnia ks. Grzegorz.
Po modlitwie było teoretyczne wprowadzenie na temat historii ikon, a po nim - typowa praca warsztatowa, czyli uczenie pisania ikon. Tę część spotkań prowadziła pani Aleksandra.
Warsztaty zakończyła Msza św. połączona z błogosławieństwem i poświęceniem ikon. Każdy uczestnik warsztatów oddał cześć ikonie, którą pisał, ucałował ją i przyjął. Eucharystię sprawował ks. Tęcza. W homilii nawiązał do sceny z Ewangelii wg św. Jana, kiedy to Jezus z Krzyża daje Matce ucznia i uczniowi powierza Matkę. Mówił o głębokiej więzi. - Gdy patrzymy i kontemplujemy ikonę, to na niej Maryja zawsze nam wskazuje na Jezusa, jest drogą do Jezusa i uczy nas przychodzić do Niego. My - stając się Jej czcicielami, bo od tego są ikony Matki Bożej - stajemy się też Jej dziećmi, a Ona nas stale prowadzi do Syna - mówił.
Już pod koniec lutego rozpoczną się kolejne warsztaty ikonopisania. Szczegółowe informacje na www.ikony.radom.pl.