Nowy numer 09/2020 Archiwum

Radom podczas okupacji hitlerowskiej

To był temat kolejnego spotkania Klubu Seniora, działającego przy radomskiej parafii pw. NSJ.

Gościem spotkania był dr hab. Sebastian Piątkowski, historyk z IPN.

- Podczas II wojny światowej Radom był stolicą dystryktu, a jego gubernatorem był Karl Lasch. Z listów niemieckich żołnierzy, jakie się zachowały, wynika, że Niemcy postrzegali Radom jako brzydkie miasto. Był projekt, by z Radomia zrobić miasto na zachodnim poziomie. Ggubernator dbał głównie o budynki administracyjne, nawet niektóre remontował. Natomiast ludność Radomia cierpiała i podlegała takim samym standardom jak wszyscy Polacy. Prelegent pokazał nam również kilkadziesiąt zdjęć z tamtego okresu, ale robione były przez Niemców i nie oddają całej prawdy - mówi Barbara Głowacka z klubu seniora.

Po prelekcji był czas na zadawanie pytań i dyskusję. - Wielką wartością były tutaj wspomnienia osób, które pamiętają okres wojny i czas po jej zakończeniu - dodaje B. Głowacka.

Wśród uczestników spotkania były osoby, które pamiętają czas II wojny światowej.   Wśród uczestników spotkania były osoby, które pamiętają czas II wojny światowej.
Barbara Głowacka
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Yanosh
    20.02.2020 16:41
    Trzeba koniecznie dodać, że za wszystkie zbrodnie ludobójstwa na inteligencji i ważnych osobistościach środkowej i południowej Kielecczyzny jakie się dokonały w pierwszych kilkunastu miesiącach w Skarżysku-Kamiennej (masowe groby na Borze i na Brzasku) dokonali funkcjonariusze SS i policji z Radomia - Fritz Katzmann i Bruno Streckenbach oraz ich podwładni, w tym Paul Fuchs.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama