Nowy numer 2/2021 Archiwum

Portret Karola Potkańskiego z 1906 roku

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogaciło się o kolejny obraz Jacka Malczewskiego.

Jest to „Portret Karola Potkańskiego” namalowany w 1906 roku przez J. Malczewskiego w czasach jego najlepszego okresu twórczego. - Świetna kompozycja przedstawiająca jego serdecznego przyjaciela i jednocześnie ukochanego kuzyna Karola Potkańskiego. Obraz znajdował się przez lata w kolekcji rodziny Sienkiewiczów. Potkański był prywatnym nauczycielem syna Henryka Sienkiewicza i prawdopodobnie został przez Potkańskiego podarowany swojemu dawnemu wychowankowi. K. Potkański przyszedł na świat w Prędocinku, był związany z naszym regionem. Nawet z tego powodu ta praca jest dla nas tak ważna, nie tylko ze względu na artystę, ale i ze względu na modela przedstawionego na obrazie. Obraz zagości na stałej ekspozycji w Muzeum najprawdopodobniej już w kwietniu - mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Samorząd województwa przeznaczył na zakup obrazu ponad 389 tys. zł. Placówce przekazał go wicemarszałek Rafał Rajkowski.

- To dla nas niezwykle cenny nabytek. Obraz ma wielkie walory artystyczne, bogatą symbolikę i jest mistrzowsko namalowany. Dzieło przedstawia Karola Potkańskiego, dalekiego kuzyna J. Malczewskiego, w którego wychowaniu uczestniczył ojciec Jacka - Julian Malczewski. Panowie Jacek i Karol byli ze sobą zaprzyjaźnieni. Potkański został co najmniej dwa razy sportretowany przez J. Malczewskiego - mówi Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

"Portret Karola Potkańskiego" Jacka Malczewskiego.   "Portret Karola Potkańskiego" Jacka Malczewskiego.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama