Nowy numer 13/2024 Archiwum

Muzeum w Czarnolesie już samodzielne

Placówkę odwiedza rocznie 28 tys. turystów. Szansą na przyciągnięcie kolejnych są m.in. inwestycje turystyczne.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie działają już jako oddzielne instytucje.

- Z usamodzielnieniem muzeum wiążą się nowe uwarunkowania prawne i zmiana dotychczasowej struktury organizacyjnej. Jestem przekonana, że wpłynie to pozytywnie na pracę całego zespołu muzealnego, da pracownikom poczucie wyraźnie określonej roli w całościowym rozwoju placówki - mówi Maria Jaskot, p.o. dyrektor Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie.

Priorytetem placówki jest udostępnienie krypty pod kaplicą Jabłonowskich. Obecnie miejsce to jest niedostępne dla zwiedzających. Wśród planowanych inwestycji na terenie muzeum jest rewitalizacja dawnej oficyny dworskiej oraz dostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka zamierza też poszerzyć działalność edukacyjną dla osób zainteresowanych humanistyką, nauczycieli i studentów.

Jak informuje M. Jaskot, cel ten będzie realizowany przez Czarnoleski Ośrodek Informacji, Dokumentacji i Badań, obsługujący specjalistyczną bibliotekę, zawierającą zbiór tzw. Cochanowian, który systematycznie będzie uzupełniany. - Przy ośrodku działać będzie stałe kolegium specjalistów, składające się z pracowników naukowych Instytutu Badań Literackich PAN, głównie zespół ds. Wydania Dzieł Wszystkich Jana Kochanowskiego, który będzie ciałem wspierającym inicjatywy badawczo-naukowe realizowane przez ośrodek - informuje dyrektor.

Czarnoleskie muzeum odwiedza rocznie 28 tys. turystów. Szansą na przyciągnięcie kolejnych są inwestycje turystyczne, które zamierzają realizować lokalne władze. Mają to być ścieżki rowerowe, łączące Czarnolas z innymi miejscowościami o walorach krajobrazowych czy historycznych, takich jak: Garbatka-Letnisko, Zwoleń, Sycyna, Wysokie Koło, Puszcza Kozienicka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy