Jego geneza sięga końca XV wieku, kiedy to ustanowiono nazwę "złoty" dla jednostki obrachunkowej.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia nr 6 przy ul. J. Kusocińskiego 13 na Osiedlu XV-lecia do 22 marca można obejrzeć wystawę "Dzieje złotego".
Wystawa przygotowana została przez Narodowy Bank Polski we współpracy z Biblioteką - Filia nr 6 i Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddział Radomski.
Gości przybyłych na wernisaż wystawy powitała Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
- Staramy się pokazywać historię złotego i przybliżać ją. Mamy 101 lat, od kiedy Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę, według której waluta narodowa miała się nazywać "złoty". Jako waluta jest nadal silny i nadal używamy go. Mamy do niego sentyment i chcemy używać - mówi Ewa Waszkiewicz, dyrektor Oddziału Warszawskiego Narodowego Banku Polskiego.
W historię polskiego złotego i w tajemnice wystawy wprowadził Mateusz Sora z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.
Ekspozycja w bibliotece prezentuje historię polskiej waluty od XVI do XX wieku, pokazując, jak zawiłe były losy pieniądza na naszych ziemiach oraz jak ważna jest dla rozwoju państwa odpowiednia polityka monetarna. Złoty na przestrzeni wieków stał się jednym z atrybutów polskiej suwerenności i symbolem determinacji Polaków w walce o wolność.
Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz unikatowych monet ze zbiorów NBP. Była również dodatkowa atrakcja. Na tych, którym udało się otworzyć sejf, czekały słodkie niespodzianki.
W 2018 roku "Polska jednostka monetarna - ZŁOTY - zespół monet, ich prób oraz wzorów banknotów" ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego została wpisana przez Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata na Polską Listę Krajową Programu. Kolekcja składa się z sześciu monet, czterech banknotów oraz dwóch monet próbnych. Można ją obejrzeć w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Do odwiedzenia wystawy zachęcają organizatorzy spotkania w radomskiej bibliotece.