Co roku w pożarach traw w całym kraju ponosi śmierć kilkanaście osób, a kilkadziesiąt odnosi obrażenia.
Ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw”. Lasy Państwowe włączyły się w tę inicjatywę straży pożarnej. - W regionie problem dostrzegają nie tylko strażacy i leśnicy, ale też policja i samorządy - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.
W Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Szydłowcu spotkali się i rozmawiali o tym, jak zapobiec problemowi, wszyscy, którzy walczą ze szkodliwym procederem wypalania traw i nieużytków. Rozwiązaniem problemu może być połączenie współpracy, prewencji i nowych technologii. Wobec 95 proc. podpaleń wśród przyczyn pożarów, fotopułapki i drony stosowane zgodnie z uregulowaniami prawnymi w tym zakresie, mogą przyczynić się do przeciwdziałania procederowi wypalania. Wzmocnią też działania edukacyjno-prewencyjne. Odstraszająco działają też patrole policji i nagłaśnianie problemu - #StopPożaromTraw
Marzec i kwiecień to statystycznie najgorsze miesiące pod względem zagrożenia pożarowego związanego z wypalaniem traw i nieużytków. Pożary te bardzo często przez samorzutne przerzuty są przyczyną pożarów lasów.
- Powiat szydłowiecki należy do obszarów, na których wypalanie traw i nieużytków jest zjawiskiem znacznie przekraczającym średnią dla całego Mazowsza i kraju, co powoduje, że każdego roku zajmuje czołowe miejsce w województwie pod względem ilości tego typu zdarzeń - mówi mł. bryg. Bartłomiej Wilczyński z KP PSP w Szydłowcu.
Przed strażakami i leśnikami trudny czas. Sytuacja szczególnie nasila się w okresie weekendów, wtedy nasila się częstotliwość wypala trawy i nieużytków.