Nowy numer 49/2020 Archiwum

Z myślą o ptakach na wiosnę

Nadleśnictwo Kozienice zakupiło i zawiesiło na dostrzegalni przeciwpożarowej budki dla jerzyków.

Nadleśnictwo zakupiło cztery 2-rodzinne budki, które zawieszono na dostrzegalni przeciwpożarowej w leśnictwie Podgóry. Leśnicy będą je obserwować i oczekiwać na przylot i zajęcie budek przez jerzyki. W planach jest też zawieszanie co roku kolejnych budek przy leśniczówkach.

- Ciekawostką jest, że większą część życia jerzyk spędza w locie - mówi mówi Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. - W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy przez 2 do 3 lat. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jest jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. Lata bardzo szybko, bo od 40 do 100 km/h, a w pogoni za zdobyczą osiąga prędkość nawet do 200 km/h.

Jerzyki są sprzymierzeńcem w ograniczaniu populacji uciążliwych owadów np. komarów, których jeden jerzyk zjada ok. 2 tys. sztuk dziennie.

Warto pomagać tym niezwykłym ptakom zwiększając liczbę potencjalnych miejsc lęgowych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama