Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szydłowiecka Góra Trzech Krzyży

Jak mówi legenda, krzyże na tym wzniesieniu pojawiły się, aby odpędzić od miasta zarazę.

Jak podaje  portal informacyjny „Nasz Szydłowiec”, w czasach kiedy na świecie szaleje koronawirus i zabija coraz więcej ludzi, w rozmowach mieszkańców Szydłowca powrócił temat znaczenia szydłowieckiej Góry Trzech Krzyży.

Góra Trzech Krzyży, zwana też Małą Golgotą, to znakomity punkt widokowy na Szydłowiec o wysokości 272 m.n.p.m. To sztuczne wzniesienie zostało usypane z odpadów wyrobiskowych. Pierwsza wzmianka, że w tym miejscu była kopalnia piaskowca pochodzi prawdopodobnie z 1645 roku.

Jak mówi legenda (dowodów na to niestety nie ma) trzy krzyże na tym wzniesieniu, skierowane w stronę miasta,  pojawiły się, aby odpędzić od Szydłowca zarazę.  Nie wiadomo niestety o jaką zarazę dokładnie chodzi, bo takie problemy dotknęły miasto w II połowie XVII wieku oraz w okresie wojny północnej, na początku XVIII wieku.

Najbardziej prawdopodobny jednak wydaje się czas pandemii grypy hiszpanki w latach 1918 - 1920. Mówi się, że z powodu tego wirusa mogło umrzeć nawet do 100 milionów ludzi na całym świecie.

W Szydłowcu, w tamtym czasie, kościół pw. św. Zygmunta miał być całkowicie zamknięty, dlatego mieszkańcy ustawili na wzniesieniu trzy krzyże, przy których modlili się o ustanie zarazy.

Z różnych przekazów wiadomo, że grypa hiszpanka zabiła wówczas kilkuset mieszkańców Szydłowca, są również głosy, że po postawieniu trzech krzyży w Szydłowcu, nikt nie zachorował. Mieszkańcy uznali to za cud. Prawdopodobnie dziś mija 100 lat odkąd trzy krzyże spoglądają na Szydłowiec.

W ostatnich dniach na Górę Trzech Krzyży w Szydłowcu odbyła się Droga Krzyżowa. Kilku młodych ludzi z księżmi, na czele z proboszczem ks. Markiem Kucharskim, weszło na wzniesienie i tam modlili się o oddalenie zarazy i ustanie pandemii koronawirusa.

Czy szydłowiecka Góra Trzech Krzyży również tym razem uchroni mieszkańców Szydłowca? Wiele osób z pewnością nie wiedziało o znaczeniu owych trzech krzyży, albo o nim zapomniało. Dziś warto sobie o tym przypomnieć, być dobrej myśli, ale co najważniejsze  dbać o siebie i najbliższych, być odpowiedzialnym i stosować się do wytycznych sanitarnych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama