Nowy numer 47/2020 Archiwum

Liturgia Wigilii Paschalnej w radomskiej katedrze

- Dziś w szczególny sposób chcemy podziękować tym, którzy troszczą się o to, by funkcjonowało życie społeczne. Bardzo dziękujemy za to świadectwo wiary i miłości bliźniego - powiedział bp Henryk Tomasik.

Ordynariusz radomski, który w katedrze przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej, polecił także w modlitwie wszystkich walczących z koronawirusem, chorych i objętych kwarantanną.

W homilii biskup Henryk zatrzymał się na biblijnej treści, jaką zawiera słowo "pascha", czyli "przejście". W Starym Testamencie stało się określeniem przypominającym przejście Izraelitów przez Morze Czerwone i wędrówkę z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Nowy Testament paschą nazywa przejście Pana Jezusa przez bramę śmierci do zmartwychwstania. Biskup Tomasik przypomniał, że biblijne nauczanie o chrzcie świętym również mówi o przejściu. - Chrzest sakramentalny każdego z nas nie jest tylko przeszłością, zapisaną w księgach. Jest sakramentalnym odrodzeniem, które powinno być obecne w całym życiu. Módlmy się, aby wszystkie narody i aby każdy z nas odrodził się przez wiarę i był prawdziwym uczniem Chrystusa - powiedział.

Po homilii uroczyście odnowiono przyrzeczenia chrzcielne.

Na zakończenie liturgii ordynariusz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się to transmisji za pośrednictwem telewizji, radia i internetu i udzielił błogosławieństwa - Na naszą drogę trwania przy Chrystusie zmartwychwstałym - podkreślił.

Homilia bp. Henryka Tomasika:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama