Nowy numer 47/2020 Archiwum

Święto Caritas w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Pracownicy i wolontariusze na co dzień niosą pomoc najbardziej potrzebującym. - Z serca za to dziękuję i niech Pan Bóg wam błogosławi - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego przypada patronalne święto Caritas. W związku z tym od wielu lat organizowana była pielgrzymka dla wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Radomskiej. Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia w kwietniu nie odbędzie się. Została przesunięta na bezpieczniejsze czasy.

- Dlatego już dziś bardzo serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom i wolontariuszom - a jest ich dużo - za to, co robią i za ich poświęcenie. Chciałbym podziękować też tym, którzy są takimi samozwańczymi wolontariuszami, bo to też ich święto. Ludzi pomagających sobie nawzajem jest wielu. Z serca dziękuję i niech Pan Bóg wam błogosławi - mówi ks. Kowalski.

Diecezjalna Caritas prowadzi wiele dzieł wspierających dzieci, seniorów, osoby bezdomne i pokrzywdzone przez los. W czasie pandemii stanęły przed instytucją też nowe wyzwania. Wspiera Domy Pomocy Społecznej. Dzięki zbiórkom kupuje respiratory dla szpitali. Pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej szyją maseczki. - Przed nami jeszcze wiele zakupów, których chcielibyśmy dokonać, przede wszystkim do dezynfekcji karetek i pomieszczeń. Nie ma ich na rynku, ciągle czekamy i dobijamy się. Cała Polska na ten sprzęt czeka. Mam nadzieję, że wreszcie będziemy mogli je kupić. Już zbieraliśmy pieniądze na stację pogotowia w Radomiu. Natomiast jest wiele miejsc, które potrzebują tego sprzętu, więc będziemy chcieli go sukcesywnie kupować - wyjaśnia ks. Kowalski.

Wolontariusze diecezjalnej Caritas robią zakupy seniorom. Wspierają bezdomnych. - Teraz musimy im udostępniać możliwość dłuższego przebywania w naszej noclegowni. Placówka działa 24 godziny na dobę. Bezdomni mają możliwość ograniczonego wychodzenia po to, żeby zjeść w naszej jadłodajni, zrobić sobie zakupy, a potem muszą wrócić.

Cały czas działają wypożyczalnie sprzętu medycznego. - Dzisiaj potrzeba łóżek, koncentratorów i innego sprzętu. Szpitale skracają możliwość pobytu chorych do minimum, żeby były wolne łóżka w razie konieczności przyjęcia ludzi zarażonych koronawirusem. To sprawia, że ci ludzie szybciej są wypisywani po zabiegach, dlatego potrzebne są balkoniki, kule. Takich potrzebujących osób nam przybywa. Mamy co robić - tłumaczy ks. Kowalski.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w naszych kościołach zbierane były datki, które wspierały działalność diecezjalnej Caritas. - Niestety zbiórka nie będzie możliwa, bo przecież w kościołach nie mamy wiernych. Jeśli ktoś ma życzenie osobiście nam przekazać jakiś grosz, to bardzo prosimy. Numer konta jest na stronie internetowej: www.radom.caritas.pl. Znajduje się na niej też informacja o nowej aplikacji. Dzięki niej można wspierać akcje, które prowadzimy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama